Zimą zwierzęta wymagają naszej szczególnej uwagi, ochrony oraz pomocy. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, dziko żyjących oraz ptaków.
Warto pomagać, jednak należy to robić rozsądnie, gdyż np. nieumiejętne dokarmianie może im bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Szczególną uwagę w tym okresie należy poświęcić psom przebywającym na podwórku.
- Buda dla psa, powinna być ocieplona, wyścielona np. dużą ilością słomy i siana, a kiedy na dworze jest zimno i wilgotno, wpuśćmy naszego psa do domu lub zapewnijmy schronienie w garażu lub w kotłowni. Nie narażajmy go na wychłodzenie.
- W okresie niskich temperatur sprawdzajmy, czy pies ma dostęp do wody, woda stojąca na zewnątrz zamarza. Nie dopuszczajmy aby pies podjadał śnieg. Śnieg nie zastąpi psu picia, a może mieć złe konsekwencje dla jego zdrowia.
- Zadbajmy o dietę swojego psa. Posiłek dla psa powinien być częstszy, bardziej kaloryczny, można też lekko ogrzać przed jego podaniem psu.
Jeśli natomiast na co dzień zwierzę trzymane jest w domu, po wypuszczeniu na powietrze musi pozostać pod kontrolą właściciela. Bowiem przy długotrwałym przebywaniu w niskich temperaturach, może być narażone na dodatkowe cierpienia z powodu wychłodzenia. Dlatego niezwykle ważne w tym przypadku jest wychodzenie z nim tylko na krótkie spacery oraz zwrócenie uwagi aby nie przebywało na zimnie zbyt długo.
Dokarmiając ptaki zimą, zadbajmy o taki pokarm, który im nie zaszkodzi – ziarno zbóż, drobno pokrojone warzywa, owoce, nasiona roślin oleistych. Pamiętajmy, że chleb oraz pozostałości z naszego stołu, zwłaszcza żywność przetworzona, mogą im tylko zaszkodzić! Warto przygotować karmnik, umieścić w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru i wsypać do niego ziarna zbóż, słonecznika, suszone owoce czy też kolby z ziarnami, a dla sikorek powiesić surową słoninę. Jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków musimy robić to systematycznie przez całą zimę, do kiedy stopnieją ostatnie śniegi.
Każdy właściciel zwierząt gospodarskich powinien upewnić się, że w tym wyjątkowym okresie jakim jest zima, nie są one bardziej narażone na jej negatywny wpływ. Zwierzęta powinny być przede wszystkim zdrowe, dobrze odżywione i mieć zapewnione ciepłe i suche schronienie.
Nie ryzykujmy zimą zdrowia i życia zwierząt, zachowajmy zdrowy rozsądek, aby mogły przetrwać ten trudny czas!