WYSTAWA PLENEROWA BITWA POD KOMAROWEM STULECIE ZWYCIĘSTWA

utworzone przez | 26 sierpnia 2020 | Aktualności

W słoneczny, poniedziałkowy ranek na komarowskim Rynku Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Pałczyński otworzył wystawę plenerową poświęconą Bitwie pod Komarowem w Stulecie Zwycięstwa.

Wójt Gminy Komarów-Osada Wiesława Sieńkowska powitała i wprowadziła zebranych mieszkańców w tematykę wystawy.

Następnie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie Anna Kupiec-Niedźwiedź przedstawiła historię bitwy i formy jej upamiętniania na przestrzeni 100 lat. Młodzież uczestnicząca w otwarciu z ogromnym zainteresowaniem słuchała ciekawej prelekcji.

Po otwarciu wystawy delegacja młodzieży i władz  samorządowych złożyła kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu parafialnym, na mogile poległych w bitwie.

Licznie odwiedzana przez mieszkańców wystawa wzbudza  ogromne emocje i zainteresowanie. Jest dla nas ważną lekcją historii, przypominającą o doniosłym znaczeniu Bitwy pod Komarowem dla losów Polski i Europy, zachęca do pielęgnowania pamięci o bohaterskiej Wiktorii z 31 sierpnia 1920 roku.

Na wystawie można obejrzeć mapy sytuacyjne bitwy, archiwalne zdjęcia z okresu wojny polsko-bolszewickiej, fotografie pokazujące oficjalne obchody organizowane od 1990 roku przez Gminę Komarów-Osada, jak również z lat wcześniejszych.

 

Wystawa  zorganizowana została przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie.

 

Ekspozycja jest dostępna w dniach 24-28 sierpnia 2020 roku w godz. 900-1600, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.

Strażacy z Gminy Komarów-Osada na pielgrzymce w Krasnobrodzie

W niedzielę 24 września 2023 roku druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnejz jednostek: Komarów-Osada, Śniatycze, Dub, Ruszczyzna uczestniczyli w XVI pielgrzymce diecezjalnej do Sanktuarium Maryjnego w Krasnobrodzie. Pomimo deszczowej aury na spotkanie licznie...

Kronikarze OSP w Kraśniku

W dniu 22 września 2023 roku w Wojewódzkiej Izbie Tradycji Pożarniczych na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku odbyły się warsztaty kronikarskie dla kronikarzy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa lubelskiego. Podczas...

Wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Komarów-Osada przeznaczonych do zbycia

Wójt Gminy Komarów-Osada informuje, że na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Komarów-Osada w dniu 26 września 2023 roku został wywieszony na okres 21 dni wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Komarów-Osada przeznaczonych do zbycia: - Komarów Osada o numerze 591/6...
Skip to content