„Komarowski Uśmiech Lata”

utworzone przez | 1 sierpnia 2023 | Aktualności, Działalność Domu Kultury

W ostatnią niedzielę lipca na pięknie zrewitalizowanym Rynku Komarowskim odbył się rodzinny piknik ekologiczny – Komarowski Uśmiech Lata, który na stałe wpisał się w tradycje kulturalne gminy. Słoneczna aura sprzyjała uczestnikom
i organizatorom. Przygotowane atrakcje przyciągały zainteresowane dzieci i dorosłych oferując doskonałą zabawę, a wszystko to w rytm muzyki.

Na miejscu można było skorzystać z doskonałej oferty gastronomicznej. Rozkoszy podniebienia dostarczały dania serwowane w konkursie „Smaki Komarowa” promującym regionalne potrawy w nowych odsłonach.
W konkursie wzięły udział: Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Dub, Klub Seniora „Legenda”, Centrum Integracji Społecznej w Komarowie-Osadzie. Potrawy prezentowane podczas konkursu kusiły smakiem, zapachem i bogatą kolorystyką, dostarczając prawdziwych rozkoszy dla podniebienia.

Wilgotny ser o niezwykłej teksturze kremowej, maliny w lekkiej chmurce z białek, i kruche ciasto to niepowtarzalny smak sernika z malinami przygotowanego przez Centrum Integracji Społecznej. Miks pierogów, krokiety z barszczykiem i pieczone pierożki z kaszą gryczaną to niezapomniane, kulinarne wrażenie dla każdego podniebienia. Różnorodnością smaków kusiło stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Duba. Przygotowana przez nich wisząca babka, jagodzianki czy gulasz wołowy na dziko, wędlina miejscowych faryniarzy (kiełbasa podgarlana, salceson, cienka kiełbasa, wędzona słonina, golonka gotowana z czosnkiem) smakowały wybornie!!!

Po degustacji i niełatwej ocenie, jury uznało, że wszystkie potrawy należą do wyjątkowo smacznych i kuszących. Komisja podkreśliła, że wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się wielkimi umiejętnościami kulinarnymi oraz pomysłowością
w przygotowywaniu prezentowanych potraw, dlatego wszystkim przyznała pierwsze miejsce. Za „Smak Komarowa 2023” uznana została wędlina faryniarzy dubieńskich, która podbiła serca jurorów wspaniałym, delikatnym smakiem i kuszącym aromatem oraz sernik z malinami. Gratulujemy zwycięstwa i dobrego smaku.

Podczas pikniku podsumowaliśmy akcję Rowerowy Lipiec. Nagrody – karty podarunkowe do sklepu rowerowego Atlanta
w Zamościu ufundowane przez Wójta Gminy Komarów-Osada trafiają do Pani Alicji Wysłockiej, która przejechała dystans 180 km., Pana Bogdana Dąbka, który przejechał 592 km i Pana Bartłomieja Saczka, który ma za sobą 573 km.

Organizatorzy przygotowali także inne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Upcyclingowe warsztaty artystyczne dostarczyły wiele radości uczestnikom, pozwalając kreatywnie spędzić czas, zdobywając przy okazji praktyczne umiejętności z wykorzystania odpadów np. makulatura, wytłaczanki z jajek, itp. Podczas pikniku można było skorzystać z mini kursu pierwszej pomocy prowadzonego przez ratowników jednostki z OSP Komarów-Osada. Tutaj można było zapoznać się z obsługą defibrylatora, wykonać masaż serca, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Radosne dźwięki muzyki płynące ze sceny umilały czas uczestnikom pikniku i porywały do tańca. Podczas wspólnej zabawy nie zabrakło dobrej muzyki. Występ zespołu Klubu Seniora Legenda i koncert duetu akordeonowego Grzegorz Piliszczuk i Janusz Bogatko zostały entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Dużą popularnością cieszyła się wymienialnia elektrośmieci na sadzonki roślin ogrodowych.

Dobre humory, radosna piknikowa atmosfera i piękna słoneczna pogoda towarzyszyły całej imprezie. Piknik zakończył koncert zespołu „Shantel”, który dostarczył widzom niezwykłych emocji i zapadł im głęboko
w pamięć. Na scenie panowała niesamowita energia, a publiczność nie szczędziła gromkich oklasków.

Rodzinny Piknik Ekologiczny „Komarowski Uśmiech Lata” organizowany jest w ramach projektu pod nazwą „EKOZORIENTOWANI” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, którego realizatorem jest Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze.

Patronat medialny nad piknikiem objął Tygodnik Zamojski.

Organizatorami pikniku są: Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze, Samorządowy Ośrodek Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna
w Komarowie-Osadzie.

Broszura informacyjna „Segregujemy odpady odpowiedzialnie! – do pobrania pod adresem: https://komarow.pl/wp-content/uploads/2023/12/Segregujemy-odpady-odpowiedzialnie.pdf

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dla województwa lubelskiego.

Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo dla województwa lubelskiego.
Skip to content