Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.
Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Infolinia NFZ – 800 190 590
Informacje na temat koronawirusa oraz sposobów ograniczenia ryzyka zakażenia można znaleźć również na stronach:
Ministerstwa Zdrowia – https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci
Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie – https://gis.gov.pl/
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie – https://wsselublin.pis.gov.pl/
JAK UNIKAĆ KORONAWIRUSA? SPRAWDŹ 10 ZASAD WHO
Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie „Dziesięć rad jak uniknąć zakażenia koronawirusem”. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dziesięć zasad jak unikać zakażenia koronawirusem. Przeczytaj i przekaż bliskim oraz znajomym.
DZIESIĘĆ ZASAD WHO W SPRAWIE WALKI Z KORONAWIRUSEM:
1. Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką – wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
2. Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.
3. Upewniać się, czy informacje o COVID-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru.
4. Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć skąd właśnie powróciliśmy.
5. Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.
6. Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy, ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.
7. Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim się kontaktowaliśmy.
8. Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny – również podczas posiłków – i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
9. W razie uczucia duszności wezwać lekarza.
10. To naturalne, iż żyjąc w otoczeniu atakowanym przez chorobę, odczuwamy niepokój. Należy poszukiwać sposobu, jak sobie w tej sytuacji poradzić, szukać pomocy i sposobu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szkole czy miejscu kultu religijnego.
Informacje Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie koronawirusa
Jak skutecznie dezynfekować ręce
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów
Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce