GMINNE OBCHODY 80 ROCZNICY WYSIEDLEŃ MIESZKAŃCÓW GMINY KOMARÓW-OSADA

utworzone przez | 13 grudnia 2022 | Aktualności

9 grudnia 2022 roku obchodziliśmy 80 rocznicę niemieckiej akcji przymusowych wysiedleń mieszkańców gminy Komarów-Osada. Na przełomie grudnia 1942 r. i stycznia 1943 r., Niemcy wypędzili setki mieszkańców gminy Komarów-Osada z ich domów i gospodarstw, skazując  na tułaczkę i poniewierkę po terenach Generalnej Guberni, śmierć w obozach lub przymusową pracę w Niemczech. W ciężkich zimowych warunkach ludność, której udało się uciec przed wysiedleniem, szukała schronienia u rodziny lub przyjaciół w innych wioskach, ukrywała się w okolicznych lasach, wąwozach lub polach, licząc na to, że okupanci ich nie odnajdą.

W gminie Komarów-Osada całkowicie wysiedlono miejscowości:

– 14 grudnia 1942 r: Komarów Dolny, Komarów Górny, Komarów Wieś, Komarów-Osadę, Krzywystok, Wolicę Brzozową.

– 15 grudnia 1942 r.: Dub, Ruszczyznę, Wolicę Śniatycką, Antoniówkę,

– 17 grudnia 1942 r.: wysiedlono Hutę Komarowską, Janówkę, Zubowice.

Sam Komarów był wysiedlany dwukrotnie 14 grudnia 1942 r. i 17 stycznia 1943 r., łącznie zginęło wtedy 51 osób, w tym 16 kobiet i 3 dzieci. Spłonęło kilka zabudowań.

Delegacja w składzie:

– Wójt Gminy Wiesława Sieńkowska,

– Radni Rady Gminy na czele z Przewodniczącym Jerzym Pałczyńskim,  

– Proboszcz Parafii p.w. Świętej Trójcy w Komarowie-Osadzie ks. dr Franciszek Nieckarz,

– Radny Powiatu Zamojskiego Jerzy Marucha,

– Dyrektor Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie Anna Kupiec-Niedźwiedź, – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Antoniówce Anna Powroźnik,

 -Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury Iwona Pełypyszyn wraz
z pracownikami,  

-poczty sztandarowe szkół i jednostki OSP Komarów-Osada,

-nauczyciele i delegacje młodzieży szkolnej wraz z rodzicami,

– sołtysi oraz mieszkańcy.

Na cmentarzu parafialnym wspólnie z ks. proboszczem uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę w intencji ofiar wojny i złożyli kwiaty a dzieci zapaliły znicze. Po części oficjalnej w sali Samorządowego Ośrodka Kultury uczestnicy uroczystości obejrzeli program artystyczny wykonany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Komarowie a przygotowany przez nauczycieli: Lidię Boguszewską-Więcek, , Wiesławę Posłajko, Teresę Wszołę, Ewelinę Piliszczuk. Zaprezentowano wiersze, piosenki i spisane wspomnienia świadków, którzy przeżyli wojnę i wysiedlenia. Te przejmujące wspomnienia uzmysłowiły zebranym ogrom tragedii i cierpień, które ponosili Polacy w czasie wojny.

Uzupełnieniem uroczystości była prezentacja multimedialna przygotowana przez Ernesta Przyczynę ucznia klasy VIII Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie, laureata I nagrody w konkursie.

Uroczystościom towarzyszyła pokonkursowa wystawa prac plastycznych, poświęcona tematyce wysiedleńczej.  Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.

KATEGORIA WIEKOWA KLASY V-VI

  • I MIEJSCE – Karolina Mazur – klasa VI Szkoła Podstawowa w Antoniówce
  • II MIEJSCE – Natalia Mazurek – klasa V Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie
  • III MIEJSCE – Antonina Pilipczuk – klasa VI Szkoła Podstawowa
    w Komarowie-Osadzie

WYRÓŻNIENIA:

  • Martyna Morska – klasa V Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie
  • Agata Bajwoluk klasa – V Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie
  • Artur Przyczyna klasa – VI Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie

KATEGORIA WIEKOWA – KLASY VII-VIII

  • I MIEJSCE-Małgorzata Malon – klasa VIII Szkoła Podstawowa

w  Komarowie-Osadzie 

  • II MIEJSCE – Wiktoria Sołoducha – klasa VII Szkoła Podstawowa

w  Komarowie-Osadzie 

  • III MIEJSCE – Klara Zasuwa – klasa VII Szkoła Podstawowa w  Komarowie-Osadzie 

WYRÓŻNIENIE

  • Klaudia Krzyżanowska – klasa VII Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie

Wręczone zostały również nagrody w konkursie na prezentację multimedialną.

Oto laureaci:

  • I MIEJSCE – Ernest Przyczyna-klasa VIII Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie
  • II MIEJSCE – Emilia Łagowska- klasa VIII , Wiktoria Sołoducha klasa VII, Łukasz Maliszewski- klasa VIII Szkoła Podstawowa
    w Komarowie-Osadzie
  • III MIEJSCE – Michał Bałuta-klasa VIII-Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie

Wyróżnienie – Katarzyna Flisiak – klasa VIII Szkoła Podstawowa w  Komarowie-Osadzie

Organizatorzy:

– Rada Gminy,

– Wójt Gminy,

– Samorządowy Ośrodek Kultury,

– Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie.

 

 

Zapraszamy na treningi piłki nożnej z Drużyną Legionka!

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci i młodzież z klas IV-VIII na kolejny trening piłki nożnej, który odbędzie się 09.06.2026r. (wtorek). I grupa: klasy IV, Vi dziewczęta z klasy VIod godz. 17.30 do 18.15 II grupa: chłopcy z klasy VI,klasa VII i VIIIod godz. 18.15 do...

ZAJĘCIA SPORTOWE Z DRUŻYNĄ LEGIONKA

Wszystkie chętne dzieci zapraszamy na zajęcia, które odbędą się 09.06.2026r. (wtorek) – I grupa dzieci w wieku 5-6 lat o godzinie 15.30 – II grupa dzieci od I do III klasy o godzinie 16.30 Zajęcia zostaną przeprowadzone na boisku przy SP w Komarowie-Osadzie, natomiast...

ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa lubelskiego powiatu zamojskiego.

Jubileusz 100-lecia Jednostki OSP Janówka

30 maja 2026 roku w miejscowości Janówka Zachodnia odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych z placu przy Centrum Integracji Społecznej do miejscowej kaplicy....
Skip to content