Wiktoria Komarowska 2023

utworzone przez | 23 sierpnia 2023 | Aktualności

W dniu 31 sierpnia 1920 roku, wczesnym rankiem na polach Wolicy Śniatyckiej doszło do wielkiego boju kawalerii polskiej z przeważającą 4 krotnie siłą oddziałów bolszewickich. Była to ostatnia w historii Europy a jednocześnie największa w XX wieku bitwa kawalerii. Uczestniczyła w niej artyleria i piechota, większość działań przypadło na walkę formacji kawaleryjskich w szyku konnym z użyciem broni białej. Bitwa uznana przez historyków za jedną z przełomowych bitew w historii świata. Pod Komarowem ułani polskiej 1 Dywizji Jazdy Pułkownika Juliusza Rómmla pokonali kozaków I Armii Konnej generała Siemiona Budionnego.

Od 33 lat co roku, w ostatni weekend sierpnia organizowane są uroczyste obchody rocznicowe upamiętniające Zwycięską Bitwę pod Komarowem. 

Uroczystości w bieżącym roku zaplanowano na 26 i 27 sierpnia.

W sobotę, 26 sierpnia spotkamy się w Miejscu Pamięci w Wolicy Śniatyckiej o godz. 17:00. Patronat Honorowy nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W programie przewidziano koncert podkreślający radość ze zwycięstwa „Póki Polska żyje w nas” w wykonaniu Katarzyny Zawady. Wojskowego charakteru uroczystości nada ceremoniał wojskowy przeprowadzony przez 19 Batalion Zmechanizowany z Chełma. Następnie wysłuchamy koncertu „Ku chwale Niepodległej” w wykonaniu Wojskowej Orkiestry w Lublinie. Teatr Hesperydy z Klubu Wojskowego 19 Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie przedstawi nam „Pokaz ognia”. Nawiązując do tradycji ułańskich, wieczorem zapłoną ogniska pamięci i rozpocznie się wspólne śpiewanie uczestników uroczystości.

Na uczestników w miejscu pamięci będą czekały: wystawa sprzętu wojskowego, wystawa kolekcji broni i militariów Wojskowego Klubu Strzeleckiego „Technik” Zamość, a także wystawa fotograficzna – upamiętniająca obchody zwycięskiej Bitwy pod Komarowem organizowane przez Samorząd Gminy od 1990 roku.

Organizatorzy: Wójt, Rada Gminy Komarów-Osada, 19 Batalion Zmechanizowany w Chełmie,

2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zapraszają uczestników uroczystości na pyszną, wojskową grochówką przygotowaną przez 32 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

W niedzielę, 27 sierpnia na obchody 103 rocznicy Bitwy pod Komarowem Święto Kawalerii Polskiej zaprasza Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”. Uroczystość przy pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej rozpocznie o godz. 11:00  Polowa Msza Św. w intencji poległych w bitwie pod Komarowem. Następnie odbędzie się ceremoniał wojskowy, po którym uczestnicy obejrzą pokazy kawaleryjskie i wojskowe.

Tegoroczne obchody rocznicy Zwycięskiej Bitwy pod Komarowem poprzedzają ćwiczenia proobronne HUZAR 2023. W manewrach biorą udział żołnierze m.in. 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Radio Lublin będzie na miejscu bitwy już w piątek 25 sierpnia, w godzinach od 12.00 do 15.00 oraz 26 sierpnia w godzinach od 17.00 do 20.00, skąd nadamy audycję. Nasza obecność w Wolicy Śniatyckiej będzie okazją do zdobycia radiowych gadżetów.

#Lubelskie #WartoByćPolakiem #KierunekLubelskie

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dla województwa lubelskiego.

Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo dla województwa lubelskiego.

Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo dla województwa lubelskiego.
Skip to content