„Weekend z historią”

utworzone przez | 30 września 2022 | Aktualności

Cykl warsztatów archeologicznych „Weekend z historią” organizowany był 23-24 lipca w Antoniówce i 20-21 sierpnia w Ruszczyźnie i 15-16 września w szkole podstawowej w Komarowie-Osadzie. Główni odbiorcy to dzieci i młodzież w wieku 4 do 15 lat. W trakcie warsztatów prowadzonych przez „Pracownię Agafii” dzieci mogły samodzielnie przygotować podpłomyki, podpatrzeć, jak to kiedyś gotowano nad ogniskiem. Starsze dzieci wspólnie z prowadzącymi przygotowywały m.in. średniowieczną potrawę „pieczeń z glinianego garnka”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „O wojownikach i myśliwych w pradziejach”. Tutaj można było sprawdzić swoje umiejętności strzelania z łuku i rzucania oszczepem, przejść szkolenie z władania białą bronią. Można było także wziąć udział w zabawach i grach z zamierzchłej przeszłości. Uczestnicy, poprzez aktywny udział, rozwiązywanie zadań, układanie puzzli dowiedzieli się czym zajmują się archeolodzy, jak wyglądają zabytki i jak ważna jest ochrona artefaktów ukrytych w ziemi. Uczyły się rozpoznać zabytki i przypisywać je do właściwej epoki historycznej, prowadzili prace wykopaliskowe (umiejętność ta przydała się podczas gry terenowej). Poznawali narzędzia, którymi posługiwali się dawno temu nasi przodkowie i materiały, z których je wykonywano oraz jakie zawody wykonywali nasi przodkowie. Dowiedziały się też dużo na temat stanowisk archeologicznych znajdujących się na terenie naszej gminy oraz poznawali historyczne wydarzenia, jakie tu miały miejsce. Przekonali się, że przeszłość i archeologia nie są ani trudne, ani mało interesujące, natomiast historia to nie tylko suche fakty i trudne do zapamiętania daty i postacie. To może być także dobra zabawa i ciekawe spędzanie czasu.

Organizatorzy:

Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniówce

Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie.

Dofinansowano przez Narodowy Instytut  Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dla województwa lubelskiego.

Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

W załączeniu komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o planowanych ochronnych szczepieniach lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Wiosna, ach to Ty!

21 marca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie  powitali Wiosnę. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Samorządności. Uczniowie z klas VIII spróbowali swoich sił w roli nauczycieli oraz pracowników szkoły i...

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” – rozstrzygnięty Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

21 marca 2023 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wzięło w nich udział 14 uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Turniej składał się z...
Skip to content