W ramach projektu Tropem przeszłości Gminy Komarów-Osada został zorganizowany cykl warsztatów historyczno-kulturowych „Szlakiem historii i kultury”. Warsztaty organizowane były w okresie sierpień – październik 2022 roku. Wzięło w nich udział 96 osób. W ramach warsztatów przybliżaliśmy zebranym historię gminy Komarów-Osada. Warsztaty prowadzone były w formie prezentacji zgromadzonej przez prowadzącego wiedzy, wykładów i dyskusji, po których uczestnicy poszukiwali śladów przeszłości w terenie. Z pamięci wydobywano obrazy przeszłości, które uzupełniały historię z perspektywy mieszkańców, pozwalającą na poznanie wydarzeń w szerszym kontekście, wzbogaconym o ludzkie emocje a przez to bardziej żywe i bliższe. Jeżeli pogoda nie pozwalała na wyjście w teren, wówczas poznane fakty staraliśmy się umieszczać na mapach. Duże zainteresowanie wzbudziła mapa z 1835 roku, która pokazywała gminę, jako tereny słabo zamieszkałe, porosłe lasami. Wielu uczestników zdziwiła taka informacja. Uczestnicy poznali mniej znane miejsca i ludzi swojej małej ojczyzny. Dowiedzieliśmy się m.in. o „złodziejskiej drodze” w Antoniówce, w Dubie usłyszeliśmy o eleganckim panu w kapeluszu, który ukazuje się na drodze Dub – Tomaszówka. W Janowieckim lesie szukaliśmy kurhanów pochodzące z bitwy pod Komarowem z 1914 roku. Podczas warsztatów mówiących o międzykulturowym Komarowie odwiedziliśmy kirkut, zlokalizowaliśmy „Kaźmirek”. Tematy i terminy przeprowadzonych warsztatów: „Historia orężem pisana”- Śniatycze,14 sierpnia 2022 r.; „Mozaika narodowościowa i kulturowa przedwojennego Komarowa” – Komarów-Osada, 27 września 2022 r.; „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”- Dub, 2 października 2022 r.; „Historia zaklęta w fotografii”- Antoniówka, 20 października 2022 r.; „Kraczew i Sosnowa-Dębowa – miejsca magiczne” – 15 października 2022 r.; „Komarów-Wieś – miejsce pierwszej bitwy pod Komarowem” – 23 października 2022 r. Przed nami jeszcze jedno spotkanie w Wolicy Śniatyckiej, które będzie zorganizowane na prośbę mieszkańców.
Mapa pochodzi ze zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA http://maps.mapywig.org/m/Polish_maps/series/126K_Mapa_Kwatermistrzostwa/TKKP126K_ark-60_Kol_VII_Sek_IX_Tomasz%C3%B3w_600dpi_BCPolona.jpg
Fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów mieszkańców gminy (m.in. H. Walczyszyn, R. Łagowska, H. Rudnicka), Zamojskie Archiwum Państwowe, FotoPolska)
Organizatorzy:
Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniówce
Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie.
Dofinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.