Menu
Loading…

Witamy

Na stronie

Gminy

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
odśwież

A+ A A-

Janina Biszczan (Matyjasek)

  • Sekretariat

Janina Biszczan (Matyjasek) – 1945

Z wykształcenia jest nauczycielem muzyki, aktualnie na emeryturze. Pierwszą nauczycielką śpiewu w domu i Szkole Podstawowej była ciocia Pani Janiny Wanda Grabek - Karczmarczyk, wówczas śpiewano utwory ludowe oraz przeboje lat 50-tych. Drugim nauczycielem w Liceum w Sobieszynie był prof. Piotr Grabarz - polonista i muzyk. Podczas nauki w liceum należała do Szkolnego Zespołu Artystycznego w Sobieszynie, przejawiając zdolności wokalne, taneczne i recytatorskie. Występowała na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Otwocku, gdzie wywalczyła udział w finale w Zielonej Górze.

W Studium Nauczycielskim należała do sekstetu wokalnego, który prowadziła Wiesława Grasza–Badach żona kompozytora hymnu szkolnego w Komarowie-Osadzie. Po uzyskaniu zawodu podjęła  pierwszą pracę w Radzyniu Podlaskim jako nauczycielka. Kończyła również kursy choreograficzne. Kolejną pracę podjęła w Białej Podlaskiej, gdzie uczyła muzyki, historii i matematyki. Prowadziła również lekcje pokazowe z pedagogiki dla studentów Akademii Wychowania Fizycznego. W swoim dorobku ma również doświadczenie instruktorskie, prowadziła zespoły muzyczne, chór i zespół mandolinowo – gitarowy.

Została doceniona i w nagrodę wzięła udział w Kongresie Nauczycieli Muzyki w Warszawie, gdzie mogła korzystać z zajęć warsztatowych z wybitnymi kompozytorami z kraju i ze świata.

W wolnych chwilach amatorsko malowała poszukując wciąż nowych form wyrażania siebie i swoich odczuć.

W Komarowie-Osadzie uczyła w latach 1985 – 1995, następnie już na emeryturze pracowała na pół etatu przez kolejne trzy lata. Tutaj założyła zespół nauczycielski, który później kilkakrotnie zmieniał skład osobowy i występował pod nazwą Dominanta. Kierownikiem muzycznym i akompaniatorem zespołu Dominanta był Marek Biszczan, stroną organizacyjną zajmowała się Urszula Pakuła.

Janina Biszczan brała udział w różnego rodzaju występach podtrzymując tradycje rodzinne. Przekazała również zamiłowanie do muzyki swoim najbliższym. Mąż Stanisław z wykształcenia inżynier rolnik, synowie: Tomasz i Marek obydwaj mają wykształcenie muzyczno - pedagogiczne.

Spotkanie z cyklu Ludzie z pasją z Panią Janiną Biszczan

 

...

Urząd Gminy
Komarów-Osada
ul. Rynek 15,
22-435 Komarów-Osada
tel. 084 6153102
fax. 084 6153185
pn. - pt.: 7.30 -15.30