Menu
Loading…

Witamy

Na stronie

Gminy

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
odśwież

A+ A A-

Krystyna Kopciowska

 • Sekretariat
 • Kategoria: Ludzie z pasją
 • Odsłony: 257

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.

Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie.

Dyplom w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Lisa w 1984 r.
Członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.
Od lat związana jest z Zamojskim Środowiskiem Plastycznym.
Twórczość w dziedzinie tkaniny artystycznej, ilustracji książkowej i malarstwa.

Krystyna Kopciowska urodziła się  w Zamościu, związana jest z Komarowem w sposób szczególny, gdyż właśnie to miejsce upodobali sobie jej dziadkowie - Maria i Mieczysław Czesakowie. Sentyment do miejsca zapisany jest pędzlem w obrazach olejnych, które prezentowane są na wystawie w Samorządowym Ośrodku Kultury.

Czytaj więcej: Krystyna Kopciowska

Jadwiga Kaczor

 • Sekretariat
 • Kategoria: Ludzie z pasją
 • Odsłony: 12276

Jadwiga Kaczor mieszkanka Janówki  Wschodniej, od dzieciństwa pasjonuje się robótkami ręcznymi - szydełkowaniem, robieniem na drutach i wyszywaniem. Pierwsze prace powstawały pod okiem swojej mamy i nauczycieli ze szkoły w Janówce, którzy pokazali jak posługiwać się igłą i nitką.

Były to proste ściegi haftów, a poprzez dalsze starania przeobrażały się one w różne wzory, aż do powstania pięknych serwet, bieżników  i innych dekoracji. Bardzo częstym i przyjemnym zajęciem było robienie na drutach odzieży dla dzieci i znajomych. Robótki powstawały w domowym zaciszu. Były one  efektem mozolnej pracy,  wymagającej  cierpliwości, wyobraźni, skupienia i  bardzo dużo wolnego czasu. Pani Jadwiga w dalszym ciągu rozwija swój talent i wykonuje piękne, kolorowe serwety, a są one wciąż aktualne pod względem mody. Obdarowuje nimi rodzinę i znajomych. Autorka posiada w swoich rodzinnych zbiorach wiersze pisane przez swoją mamę, które powstały  w czasach wojennych. Często je recytuje  na spotkaniach i dzieli się wspomnieniami z dzieciństwa.

Pani Jadwiga Kaczor, przez około pięćdziesiąt lat była aktywną działaczką społeczną. Udzielała się w KGW w Janówce, które działało bardzo prężnie. Aktualnie jest   członkinią Klubu Seniora „Legenda”.  Wraz z mężem Stanisławem bierze udział w  występach śpiewaczych i uczestniczy w różnego rodzaju  spotkaniach klubu. Jest zawsze serdeczną i miłą duszą towarzystwa.

Czytaj więcej: Jadwiga Kaczor

Maria Szewczuk

 • Sekretariat
 • Kategoria: Ludzie z pasją
 • Odsłony: 8330

Dzieciństwo i wczesne lata młodości spędziła w rodzinnym Wierzbiu wraz z rodzicami i czwórką rodzeństwa.

Głównym zajęciem było wówczas wyplatanie koszy z rogożyny, które dawało nie tylko dochód, ale i radość ze wspólnej pracy. Lata spędzone w domu rodzinnym wpłynęły na pogłębienie wrażliwości artystycznej autorki. Po ukończeniu liceum zamieszkała wraz ze swoją rodziną w Wolicy Śniatyckiej, gdzie rozpoczęła działalność w miejscowym kole gospodyń.

Wspólnie z mężem prowadziła  działalność gospodarczą i dodatkowo pełniła funkcję sołtysa i radnej rady gminy,  udzielała się społecznie w lokalnych inicjatywach, uczestniczyła w występach śpiewaczych z zespołem „Woliczanki” i z dużym zaangażowaniem poświęcała się pasji pisania wierszy. Tematyka własnych utworów jest bardzo różnorodna i dotyczy wielu wydarzeń związanych np. z obchodami bitwy, dożynek, świąt, jak również własnych wspomnień i osobistych refleksji.

Debiut literacki rozpoczęła w Hrubieszowie na Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, gdzie otrzymała eliminacje do finału w Dęblinie.

Czytaj więcej: Maria Szewczuk

Marian Karczmarczyk - satyryk i aforysta

 • Sekretariat
 • Kategoria: Ludzie z pasją
 • Odsłony: 10128

 

Literat urodzony w Komarowie-Osadzie debiutował  w 1957 r. na łamach prasy warszawskiej. Owoce twórczości poetyckiej i prozatorskiej drukowane były w kilkudziesięciu tytułach prasy zagranicznej i polskiej, prezentowane w 35 antologiach, publikowane również  w wielu czasopismach, w tym między innymi w „Szpilkach”, „Kronice Tygodnia”, Gazecie Zamojskiej”, „Przekroju”.

Pan Marian pisze fraszki, aforyzmy, humoreski, wiersze dla dzieci, ale ma również na swoim koncie tomiki pięknej poezji jak np. Pąk nadziei.

Wydał także inne tytuły licznych zbiorów jak - „Przez półwiecze z fraszką”, „Spacer z myślami”, „Płciowy zawrót głowy”, „Grzechy i grzeszki” i wiele innych ciekawych utworów.

Czytaj więcej: Marian Karczmarczyk - satyryk i aforysta

Adam Wawrzonek - mieszkaniec Huty Komarowskiej gm. Komarów-Osada

 • Sekretariat
 • Kategoria: Ludzie z pasją
 • Odsłony: 9574

Autor pięciu tomików poezji, która powstawała w rodzinnym Lublinie.

W jednej ze swoich biografii napisał: „… Długo mógłbym pisać o tym, ile ładnych miejsc zniszczono, aby powstały te mniej ładne, jak choćby ulica Stanisława Węglarza – wcześniejsze betonówki, Mariańska itp. W każdym razie, kiedy na początku lat osiemdziesiątych drogi tam, za wyjątkiem jednej żużlowej,  były polne, zabudowania miały swoje tajemnice a łąki i pola zachęcały do wędrówek, wtedy zacząłem pisać wiersze...”.

Pan Adam pisze nadal, ale już pod wpływem komarowskich klimatów, bo od czternastu lat mieszka wraz z rodziną w Hucie Komarowskiej.

Czytaj więcej: Adam Wawrzonek - mieszkaniec Huty Komarowskiej gm. Komarów-Osada

Kamila Skroban

 • Sekretariat
 • Kategoria: Ludzie z pasją
 • Odsłony: 12664

Kamila Skroban - utalentowana twórczyni ludowa, która z zamiłowaniem wykonuje bardzo ciekawe prace ręczne. Od dzieciństwa interesowała się robótkami ręcznymi i chętnie poznawała różne sposoby sztuki dekoratorskiej. 

Aktualnie do swojej pracy używa przeróżnych materiałów i wykorzystuje je do  wielu technik, takich jak: quiling – papieroplastyka, kanzashi – metoda wstążeczkowa oraz wiklina papierowa, szydełkowanie i  kilku innych.

Swoje prace tworzy z dużą wrażliwością, dokładnością i precyzją. Wyraźnie widać ciekawą inwencję twórczą i różnorodność pomysłów. Stosuje przy tym szeroką gamę kolorystyczną, która sprawia, że powstałe prace dają wrażenie przyjemnego odbioru.

Autorka jest mieszkanką Wolicy Śniatyckiej i działa społecznie w miejscowym kole gospodyń. Bierze udział w konkursach gminnych i warsztatach plastycznych. Nieustannie poznaje kolejne metody zdobnicze. Jest pełna zapału do dalszej pracy i z chęcią  podejmuje inne trudne wyzwania związane ze sztuką ludową.

Czytaj więcej: Kamila Skroban

Dawcy Krwi - Dawcami Życia

 • Sekretariat
 • Kategoria: Ludzie z pasją
 • Odsłony: 9519

W Gminie Komarów-Osada  od 2008 roku  aktywnie działa Klub Honorowych Dawców Krwi, który powstał przy miejscowej jednostce OSP na bazie istniejącego już wcześniej klubu, który działał przy Ośrodku Zdrowia.

Na terenie gminy zarejestrowano ponad 70 honorowych dawców ochotników.

W sumie od 2008 roku członkowie klubu oddali 350 litrów cennej krwi.

W ramach prowadzonej akcji „Ognisty Ratownik Gorąca Krew” nasz klub zajął zaszczytne II miejsce na szczeblu wojewódzkim, a strażak Andrzej Zaburko został wyróżniony jako najaktywniejszy krwiodawca .

Czytaj więcej: Dawcy Krwi - Dawcami Życia
...

Urząd Gminy
Komarów-Osada
ul. Rynek 15,
22-435 Komarów-Osada
tel. 084 6153102
fax. 084 6153185
pn. - pt.: 7.30 -15.30