Spotkanie w Izbie Tradycji w Śniatyczach

utworzone przez | 6 marca 2024 | Aktualności

03 marca 2024 roku w świetlicy wiejskiej w Śniatyczach  odbyło się spotkanie promujące  projekt pod nazwą  „Izba Pamięci w Śniatyczach” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów pod nazwą „Izby Pamięci”.  

Program „Izby Pamięci” skierowany jest do środowisk społecznych i samorządów szczebla gminnego, którym zależy na zachowaniu swojego lokalnego dziedzictwa i utworzeniu lub wsparciu już istniejących miejsc,
w których opowiadana będzie historia „małych ojczyzn”.  

Realizatorem projektu jest Izba Tradycji w Śniatyczach, której osobowości prawnej udzieliła miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Urzędem Gminy Komarów-Osada.

Beneficjent otrzymał dofinansowanie na rozwijanie już istniejącej Izby Tradycji, która została założona w 2018 roku przez Panią Lucynę Baryła – byłą dyrektor śniatyckiej szkoły, miejscową regionalistkę, a obecnie prezesa jednostki OSP w Śniatyczach.

Za realizację pierwszego zadania, dotyczącego organizacji spotkania z mieszkańcami na temat rozwijanej Izby Pamięci, odpowiedzialna była opiekunka zbiorów – Lucyna Baryła. Prowadząca przybliżyła obecnym
(w formie prezentacji multimedialnej) cel i założenia programu oraz terminy i sposób przeprowadzenia zbiórki obiektów. Przygotowała też kilka wystaw miejscowych twórców ludowych oraz wystawę kronik i publikacji własnego autorstwa. Swoje prace zaprezentowali: Pani Krystyna Kozak – koronkarka z Kadłubisk, Pan Stanisław Łysiak – modelarz ze Śniatycz, seniorzy uczestniczący w warsztatach artystycznych. W trakcie wieczoru wysłuchano kilku utworów ludowych w  wykonaniu członków zespołu śpiewaczego.

W tym dniu odbyła się też planowana zbiórka eksponatów. W przerwach uczestnicy zwiedzali wystawy stałe w rozwijanej Izbie Tradycji, wymieniali się wspomnieniami i dzielili refleksjami.

W spotkaniu uczestniczyli: Pani Wiesława Sieńkowska Wójt Gminy Komarów-Osada, księża z parafii Dub: ks. Witold Mikulski i ks. Krystian Bordzań, mieszkańcy Śniatycz i Kadłubisk oraz okolicznych miejscowości.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa lubelskiego powiatu zamojskiego.

Trwa wielkie badanie gospodarstw rolnych

Od 1 czerwca do 14 sierpnia tego roku Główny Urząd Statystyczny wraz z Urzędami Statystycznymi prowadzi szczegółowe badanie gospodarstw rolnych pt. „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych”. W kraju badanie dotyczy 120 tys. gospodarstw,  w tym w...

„Bo najlepiej jest z rodziną” – Wyjątkowe święto w przedszkolu-pełne wzruszeń i radości

W dniu 10 czerwca,  w naszym Samorządowym Przedszkolu w Komarowie-Osadzie z siedzibą w Zubowicach, odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego dzieci i rodzice celebrowali bliską więź. Mali artyści, pięknie wystrojeni, przygotowali wyjątkowy program...

Zapraszamy na treningi piłki nożnej z Drużyną Legionka!

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci i młodzież z klas IV-VIII na kolejny trening piłki nożnej, który odbędzie się 16.06.2026r. (wtorek).I grupa: klasy IV, Vi dziewczęta z klasy VIod godz. 17.30 do 18.15II grupa: chłopcy z klasy VI,klasa VII i VIIIod godz. 18.15 do...
Skip to content