Rewitalizacja Gminy Komarów-Osada

utworzone przez | 22 stycznia 2026 | 11.4. Rewitalizacja, Projekty Unijne w Gminie

W dniu 16 grudnia 2025 roku Wójt Gminy Komarów-Osada pani Wiesława Sieńkowska podpisała umowę dotacyjną z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia w ramach Działania 11.4 Rewitalizacja obszarów innych niż miejskie (typ projektu 1) Priorytetu XI Rozwój zrównoważony terytorialnie programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego              2021-2027.

Tytuł projektu

Rewitalizacja Gminy Komarów-Osada

Opis przedsięwzięcia:

Celem głównym projektu jest zmniejszenie nierówności społeczno-gospodarczych w wymiarze terytorialnym poprzez rozwój infrastruktury społecznej, kulturalnej i turystycznej na terenie gminy Komarów-Osada. Realizacja inwestycji umożliwi oddolne rozwiązywanie lokalnych problemów, wzmocnienie kapitału społecznego oraz zwiększenie dostępności i poprawę jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców. Projekt przyczyni się do podniesienia jakości życia lokalnej społeczności i wyrównania dysproporcji rozwojowych na obszarach wiejskich.

W ramach zadania zakłada się nadbudowę wraz z rozbudową i przebudową istniejącego budynku po SKR w miejscowości Komarów-Wieś celem adaptacji go na cele Centrum

Integracji Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu i zakupem wyposażenia. Ponadto zostanie zbudowana wieża widokowa – Orle Gniazdo.

Do realizacji przyjęto zadania:

1.Dokumentacja techniczna

2.Studium Wykonalności

3.Roboty budowlane CIS

4.Roboty budowlane – Orle Gniazdo

5.Szkolenie – szkolenie skierowane do mieszkańców gminy o tematyce Służb informacyjnych.

6.Wyposażenie – zgodnie z przedłożoną specyfikacją

7.Nadzór

8. Branża drogowa CIS

9.Branża drogowa Orle Gniazdo

10.Koszty pośrednie.

Analizując zaplanowaną do zrealizowania w gminie Komarów-Osada inwestycję z zakresu rewitalizacji zdegradowanego budynku na cele społeczne oraz budowę obiektu turystycznego w postaci wieży widokowej – Orlego Gniazda,

zidentyfikowano kilka istotnych grup interesariuszy. Są to przede wszystkim:

1) mieszkańcy Gminy Komarów-Osada,

2) Samorząd lokalny – Urząd Gminy Komarów-Osada,

3) Instytucja zarządzająca FELU,

4) Starostwo Powiatowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wójt Gminy Komarów-Osada.

Analiza wpływu interesariuszy na projekt pozwoliła podzielić wyróżnione grupy na interesariuszy głównych, drugorzędnych i kontekstowych:

– główni: mieszkańcy Gminy Komarów-Osada;

-drugorzędowi: Samorząd lokalny – Urząd Gminy Komarów-Osada,

-kontekstowi: Instytucja zarządzająca FELU, Starostwo Powiatowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wójt Gminy Komarów-Osada.

Wskaźniki rezultatu

Liczba ludności zamieszkującej obszar rewitalizacji oraz liczba osób odwiedzających obiekty kulturalne i turystyczne objęte wsparciem. Wskaźnik zostanie wykazany poprzez dane statystyczne.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

Wartość projektu: 10 250 493,75 zł,

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 9 578 136, 19 zł,

Wkład własny Gminy Komarów-Osada: 672 357,56 zł.

Zapraszamy na treningi piłki nożnej z Drużyną Legionka!

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci i młodzież z klas IV-VIII na kolejny trening piłki nożnej, który odbędzie się 09.06.2026r. (wtorek). I grupa: klasy IV, Vi dziewczęta z klasy VIod godz. 17.30 do 18.15 II grupa: chłopcy z klasy VI,klasa VII i VIIIod godz. 18.15 do...

ZAJĘCIA SPORTOWE Z DRUŻYNĄ LEGIONKA

Wszystkie chętne dzieci zapraszamy na zajęcia, które odbędą się 09.06.2026r. (wtorek) – I grupa dzieci w wieku 5-6 lat o godzinie 15.30 – II grupa dzieci od I do III klasy o godzinie 16.30 Zajęcia zostaną przeprowadzone na boisku przy SP w Komarowie-Osadzie, natomiast...

ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa lubelskiego powiatu zamojskiego.

Jubileusz 100-lecia Jednostki OSP Janówka

30 maja 2026 roku w miejscowości Janówka Zachodnia odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych z placu przy Centrum Integracji Społecznej do miejscowej kaplicy....
Skip to content