Nie lekceważ zagrożenia!

utworzone przez | 8 października 2024 | Aktualności, CZYSTE POWIETRZE, INFORMACJE I KOMUNIKATY

Rozpoczął się sezon grzewczy. Właśnie w tym okresie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, tzw. czadem.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak reagować na zagrożenie czadem.

Zapraszamy do zapoznania się z informacją.

Czad – tlenek węgla (CO) to silnie trujący, bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz. Ma nieco mniejszą gęstość niż powietrze, dlatego łatwo się z nim miesza.

Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. Jest szczególnie groźny w okresie jesienno-zimowym, kiedy przez niewłaściwe użytkowanie lub wykorzystanie wadliwych urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacyjnych wzrasta ryzyko zatrucia, którego skutkiem może by uszkodzenie narządów, a nawet śmierć.

Najwięcej zatruć w budynkach mieszkalnych jest wynikiem:

– nieszczelności, wad produkcyjnych i braku konserwacji przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych),

– niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi na nowe).

Niesprawność przewodów kominowych i wentylacyjnych może doprowadzi do niedrożności, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego (dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia).

Najczęstsze objawy zatrucie tlenkiem węgla:

– przyśpieszenie akcji serca,

– szybki i nieregularny oddech,

– trudności z oddychaniem,

– zaburzenia orientacji,

– zawroty i ból głowy,

– duszności,

– oszołomienie,

– osłabienie,

– znużenie,

– nudności,

– wymioty,

– senność,

Jak chronić się przed czadem?

Aby zmniejszy lub całkowicie usunąć prawdopodobieństwo zatrucia czadem, musisz pamiętać o kilku zasadach. Mogą one uratować życie Twoje i Twoich bliskich.

  • Sprawdź ciąg powietrza w pomieszczeniach – przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej. Jeżeli ciąg jest prawidłowy, kartka powinna „przykleić się” do otworu wentylacyjnego.
  • Zamontuj czujnik tlenku węgla – jego koszt jest niewielki, a może uratować życie.
  • Korzystając z piecyka gazowego, sprawdzaj szczelność przewodu spalinowego. Jeżeli sporadycznie czujesz zapach gazu, powiadom o tym służby gazowe.
  • Jeżeli korzystasz z pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchenki węglowej lub pieca, pamiętaj o konieczności zapewnienia stałego dopływu powietrza – nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych.
  • Zarządca lub właściciel budynku jednorodzinnego i wielorodzinnego powinien co najmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych.
  • Korzystaj z mikrowentylacji okien i drzwi.
  • Przed uruchomieniem samochodu otwórz drzwi garażowe.
  • Nigdy nie zostawiaj włączonego samochodu w garażu.
  • Nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu.
  • Używaj przenośnych kuchenek gazowych tylko na zewnątrz.
  • Nie uruchamiaj agregatu prądotwórczego w zamkniętej przestrzeni, takiej jak piwnica lub garaż.
  • Jeśli masz kominek – utrzymuj go w dobrym stanie. Co roku czyść komin i przewód kominowy.

Jak udzielić skutecznej pomocy?

  • Jeżeli podejrzewasz, że w pomieszczeniu znajdują się poszkodowani, natychmiast wezwij specjalistyczną pomoc.

Wstrzymaj oddech przed przekroczeniem progu pomieszczenia, w którym podejrzewasz obecność tlenku węgla i poszkodowanych. Pomożesz innym tylko wtedy, jeżeli sam nie zatrujesz się czadem.

  • Otwórz drzwi i okna, aby usunąć truciznę.
  • Zapewnij poszkodowanemu dostęp do świeżego, czystego powietrza – przenieś go w bezpieczne miejsce.
  • Rozepnij ubranie poszkodowanego – usuń opięte elementy garderoby, aby zapewnić mu swobodę ruchu i płynność oddechu. Nie rozbieraj poszkodowanego – może to doprowadzić do wyziębienia organizmu.
  • Sprawdź, czy poszkodowany oddycha:
  • jeżeli nie, zadzwoń na 112 i natychmiast rozpocznij reanimację;
  • jeżeli poszkodowany oddycha, zapewnij mu bezpieczeństwo i wezwij specjalistyczną pomoc – zadzwoń na 112. Oczekuj na przyjazd służ.

Materiał przygotowano na podstawie informacji i poradnika „Nie dla czadu” – dostępnych na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pod adresem:

https://www.gov.pl/web/rcb/nie-dla-czadu

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z informacjami udostępnionymi na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pod adresem:

https://www.gov.pl/web/kgpsp/strona-glowna, m.in. o ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla – „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie dodatkowej akcji szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Wójt Gminy Komarów-Osada w załączeniu przekazuje Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie dodatkowej akcji szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w dniach 27 – 29 czerwca 2025r.   Wójt Gminy Komarów-Osada/-/ Wiesława...

Ulotka informacyjna dotycząca Afrykańskiego pomoru świń

Wójt Gminy Komarów-Osada w załączeniu przekazuje ulotkę informacyjną dotyczącą Afrykańskiego pomoru świń.

Sportowa integracja z Legionkiem

Zapraszamy wszystkie dzieci uczęszczające na zajęcia sportowe wraz z rodzinami na sportową integrację z Legionkiem! Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2025 roku (WTOREK) na placu przy Szkole Podstawowej w Antoniówce. Prosimy założyć wygodny dres oraz obuwie sportowe,...
Skip to content