Maria Szewczuk

utworzone przez | 28 grudnia 2017 | Ludzie z pasją

Dzieciństwo i wczesne lata młodości spędziła w rodzinnym Wierzbiu wraz z rodzicami i czwórką rodzeństwa.

Głównym zajęciem było wówczas wyplatanie koszy z rogożyny, które dawało nie tylko dochód, ale i radość ze wspólnej pracy. Lata spędzone w domu rodzinnym wpłynęły na pogłębienie wrażliwości artystycznej autorki. Po ukończeniu liceum zamieszkała wraz ze swoją rodziną w Wolicy Śniatyckiej, gdzie rozpoczęła działalność w miejscowym kole gospodyń.

Wspólnie z mężem prowadziła  działalność gospodarczą i dodatkowo pełniła funkcję sołtysa i radnej rady gminy,  udzielała się społecznie w lokalnych inicjatywach, uczestniczyła w występach śpiewaczych z zespołem „Woliczanki” i z dużym zaangażowaniem poświęcała się pasji pisania wierszy. Tematyka własnych utworów jest bardzo różnorodna i dotyczy wielu wydarzeń związanych np. z obchodami bitwy, dożynek, świąt, jak również własnych wspomnień i osobistych refleksji.

Debiut literacki rozpoczęła w Hrubieszowie na Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, gdzie otrzymała eliminacje do finału w Dęblinie.

Pani Maria od kilku lat wykonuje piękne palmy wielkanocne, które biorą udział w konkursach parafialnych. Swoje prace prezentuje na kiermaszach i przeglądach ludowych.

W 2011 roku, na wniosek wójta gminy została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Działalność artystyczna Marii Szewczuk zasługuje na szczególną uwagę i duże uznanie odbiorców. Jest to  głębokie spojrzenie na rzeczywistość i odzwierciedlenie własnych refleksji i wielu życiowych doświadczeń.

Maria Szewczuk Twórczość Ludowa – Folder

 

Niech wam kwitną chabry…

Kawaleria gnała ile tchu.

Bolszewików otoczyła tu.

Na tych polach niedaleko wsi,

Tu, w mogile ciemniej dzielny żołnierz śpi.

Hej żołnierzu, bohaterze nasz,

Wreszcie nadszedł upragniony czas.

O twych czynach głośno mówi lud.

Naród polski ceni twój ofiarny trud.

Wiedzą starsi, wiedzą dzieci też,

Więc spokojnie sobie w grobie leż,

Żeś za Polskę przelał swoją krew.

Za nią też oddałeś młode życie swe.

Nie zapomni Polska nigdy was.

Będzie sławić aż po wieczny czas.

I wspominać tamte krwawe dni,

Bohaterze polski śpij spokojnie, śpij.

Niech wam kwitną chabry, maki tu.

Niech kołyszą do słodkiego snu.

Byści      Byście mogli na tym krańcu wsi

O tej wolnej Polsce wciąż spokojnie śnić.

Dopilnuje wdzięczny naród nasz,

Byście spali tu po wieczny czas.

By szmer żaden nie zakłócił snu

Bohaterów polskich co spoczęli tu.

                                  Maria Szewczuk

Relacja ze spotkania z cyklu Ludzie z pasją

INFORMACJA WÓJTA GMINY KOMARÓW-OSADA W SPRAWIE BEZPŁATNEGO GMINNEGO PRZEWOZU PASAŻERSKIEGO DLA WYBORCÓW W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 7 KWIETNIA 2024

Wójt Gminy Komarów-Osada podaje do publicznej wiadomości informacje o bezpłatnym transporcie do lokali wyborczychw dniu 7 kwietnia 2024 roku.

Nowe nawierzchnie drogowe

Informuję, że nabierają tempa prace związane z modernizacją infrastruktury drogowej w Gminie Komarów-Osada! Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 2 miliony 250 tysięcy. Nowe nawierzchnie asfaltowe ucieszą mieszkańców miejscowości: Dub, Komarów-Osada (ul....

Dodatkowe pieniądze na oczyszczalnie

Na wniosek Wójta Gminy Wiesławy Sieńkowskiej zwołano sesję nadzwyczajną, na której Radni zabezpieczyli dodatkowe środki w kwocie 527 409,20 zł na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Decyzja wynika z faktu, że zainteresowanie mieszkańców...
Skip to content