Maria Szewczuk

utworzone przez | 28 grudnia 2017 | Ludzie z pasją

Dzieciństwo i wczesne lata młodości spędziła w rodzinnym Wierzbiu wraz z rodzicami i czwórką rodzeństwa.

Głównym zajęciem było wówczas wyplatanie koszy z rogożyny, które dawało nie tylko dochód, ale i radość ze wspólnej pracy. Lata spędzone w domu rodzinnym wpłynęły na pogłębienie wrażliwości artystycznej autorki. Po ukończeniu liceum zamieszkała wraz ze swoją rodziną w Wolicy Śniatyckiej, gdzie rozpoczęła działalność w miejscowym kole gospodyń.

Wspólnie z mężem prowadziła  działalność gospodarczą i dodatkowo pełniła funkcję sołtysa i radnej rady gminy,  udzielała się społecznie w lokalnych inicjatywach, uczestniczyła w występach śpiewaczych z zespołem „Woliczanki” i z dużym zaangażowaniem poświęcała się pasji pisania wierszy. Tematyka własnych utworów jest bardzo różnorodna i dotyczy wielu wydarzeń związanych np. z obchodami bitwy, dożynek, świąt, jak również własnych wspomnień i osobistych refleksji.

Debiut literacki rozpoczęła w Hrubieszowie na Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, gdzie otrzymała eliminacje do finału w Dęblinie.

Pani Maria od kilku lat wykonuje piękne palmy wielkanocne, które biorą udział w konkursach parafialnych. Swoje prace prezentuje na kiermaszach i przeglądach ludowych.

W 2011 roku, na wniosek wójta gminy została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Działalność artystyczna Marii Szewczuk zasługuje na szczególną uwagę i duże uznanie odbiorców. Jest to  głębokie spojrzenie na rzeczywistość i odzwierciedlenie własnych refleksji i wielu życiowych doświadczeń.

Maria Szewczuk Twórczość Ludowa – Folder

 

Niech wam kwitną chabry…

Kawaleria gnała ile tchu.

Bolszewików otoczyła tu.

Na tych polach niedaleko wsi,

Tu, w mogile ciemniej dzielny żołnierz śpi.

Hej żołnierzu, bohaterze nasz,

Wreszcie nadszedł upragniony czas.

O twych czynach głośno mówi lud.

Naród polski ceni twój ofiarny trud.

Wiedzą starsi, wiedzą dzieci też,

Więc spokojnie sobie w grobie leż,

Żeś za Polskę przelał swoją krew.

Za nią też oddałeś młode życie swe.

Nie zapomni Polska nigdy was.

Będzie sławić aż po wieczny czas.

I wspominać tamte krwawe dni,

Bohaterze polski śpij spokojnie, śpij.

Niech wam kwitną chabry, maki tu.

Niech kołyszą do słodkiego snu.

Byści      Byście mogli na tym krańcu wsi

O tej wolnej Polsce wciąż spokojnie śnić.

Dopilnuje wdzięczny naród nasz,

Byście spali tu po wieczny czas.

By szmer żaden nie zakłócił snu

Bohaterów polskich co spoczęli tu.

                                  Maria Szewczuk

Relacja ze spotkania z cyklu Ludzie z pasją

„Bo najlepiej jest z rodziną” – Wyjątkowe święto w przedszkolu-pełne wzruszeń i radości

W dniu 10 czerwca,  w naszym Samorządowym Przedszkolu w Komarowie-Osadzie z siedzibą w Zubowicach, odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego dzieci i rodzice celebrowali bliską więź. Mali artyści, pięknie wystrojeni, przygotowali wyjątkowy program...

Zapraszamy na treningi piłki nożnej z Drużyną Legionka!

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci i młodzież z klas IV-VIII na kolejny trening piłki nożnej, który odbędzie się 16.06.2026r. (wtorek).I grupa: klasy IV, Vi dziewczęta z klasy VIod godz. 17.30 do 18.15II grupa: chłopcy z klasy VI,klasa VII i VIIIod godz. 18.15 do...

ZAJĘCIA Z LEGIONKIEM NA OKRĄGŁO!

Wszystkie chętne dzieci zapraszamy na zajęcia, które odbędą się16.06.2026r. (wtorek)– I grupa dzieci w wieku 5-6 lat o godzinie 15.30– II grupa dzieci od I do III klasy o godzinie 16.30Zajęcia zostaną przeprowadzone na miasteczku ruchu drogowego przy Szkole...

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa lubelskiego powiatu zamojskiego.
Skip to content