Jubileusz 110-lecia Jednostki OSP Komarów-Osada

utworzone przez | 11 maja 2026 | Aktualności

9 maja 2026 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Komarowie-Osadzie obchodziła jubileusz 110-lecia istnienia jednostki. Było to wyjątkowe święto strażackiej tradycji, poświęcenia i służby na rzecz lokalnej społeczności, które zgromadziło druhny
i druhów, mieszkańców, zaproszonych gości oraz delegacje pocztów sztandarowych.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych wraz z druhnami i druhami spod strażnicy do miejscowego kościoła. Pochód prowadziła Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Gryciaka, nadając wydarzeniu podniosły i uroczysty charakter.

W świątyni ks. proboszcz Franciszek Nieckarz odprawił uroczystą mszę świętą w intencji strażaków – zarówno tych, którzy przez minione 110 lat tworzyli historię jednostki, jak i obecnie pełniących służbę – a także ich rodzin. Modlitwa była wyrazem wdzięczności za trud, oddanie i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Homilię wygłosił kapelan powiatowy zamojskich strażaków ks. dh Sławomir Korona.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów przemaszerowali na rynek przed remizę strażacką, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu.

Meldunek gotowości na ręce Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP dh Stanisława Grześko złożył Komendant Gminny Michał Daszczyk.

Następnie dokonano podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odegrano i wspólnie odśpiewano hymn państwowy.

Zebranych gości powitał Prezes Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarowie-Osadzie dh Kamil Pachla, dziękując wszystkim za obecność i wieloletnie wsparcie działalności straży pożarnej. Ważnym punktem uroczystości było przedstawienie rysu historycznego jednostki, którego dokonali Honorowy Prezes dh Józef Pawliszak oraz Naczelnik dh Mateusz Dąbek. Przybliżyli oni najważniejsze wydarzenia z dziejów jednostki, wspominając ludzi, którzy przez pokolenia budowali jej dorobek
i strażacką tradycję.

Podczas obchodów wręczono również odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych druhów oraz osób wspierających działalność OSP. Nie zabrakło także wystąpień okolicznościowych, serdecznych życzeń i podziękowań, w których podkreślono ogromną rolę strażaków ochotników w życiu lokalnej społeczności oraz życzono jednostce dalszego rozwoju, bezpiecznej służby
i kolejnych jubileuszy.

W dowód szacunku i podziękowania na ręce Honorowego Prezesa dh Józefa Pawliszaka, Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP dh Stanisław Grześko przekazał pamiątkowy grawerton, natomiast Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu Jacek Masłowski przekazał list gratulacyjny dla Jednostki podkreślający znaczenie jubileuszu dla lokalnej społeczności.

Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP uchwałą nadał najwyższe odznaczenie strażackie – „Złoty Znak Związku”:

  • druhowi Józefowi Pawliszakowi

Odznaczenie wręczył dh Sławomir Bartnik- Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Druhowie z Jednostki OSP Komarów-Osada otrzymali medale za Zasługi dla Pożarnictwa:

Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • dh Henryk Baraniecki
  • dh Danuta Kowalik
  • dh Stanisław Siek
  • dh Bartłomiej Zarębski

Srebrny medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • dh Józef Czapla
  • dh Maciej Dzida
  • dh Michał Dziubiński
  • dh Andrzej Lalik
  • dh Robert Saczek
  • dh Adrian Ulanowski

Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • dh Łukasz Kułaj
  • dh Edward Schab
  • dh Wiesław Wiliński

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali:

  • dh Jakub Daszczyk
  • dh Michał Daszczyk
  • dh Bogumił Dąbek
  • dh Mateusz Dąbek

Odznaki „Za wysługę lat” otrzymali:

  • dh Antoni Wojda
  • dh Jerzy Lewczuk
  • dh Jan Saputa
  • dh Andrzej Zaburko
  • dh Henryk Baraniecki
  • dh Marek Dzięgiel
  • dh Wiesława Sieńkowska
  • dh Stanisław Siek
  • dh Marta Firek
  • dh Józef Czapla
  • dh Grzegorz Białowolski
  • dh Danuta Kowalik
  • dh Robert Saczek
  • dh Iwona Pełypyszyn
  • dh Józef Pawliszak
  • dh Andrzej Lalik 
  • dh Michał Pawliszak
  • dh Michał Dziubiński
  • dh Maciej Dzida
  • dh Bogumił Dąbek
  • dh Bartłomiej Zarębski
  • dh Wiesław Wiliński
  • dh Mateusz Dąbek
  • dh Michał Daszczyk
  • dh Edward Schab
  • dh Łukasz Kułaj
  • dh Beata Korona
  • dh Jakub Daszczyk

Wręczenia dokonali: dh Sławomir Bartnik- Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP, dh Stanisław Grześko – Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, bryg. Przemysław Ilczuk- Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej
w Zamościu, dh Krzysztof Romańczuk – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Zastępca Wójta Gminy Pan Wojciech Łoś.

Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”z wyrazami najwyższego uznania dla Druhen i Druhów otrzymała Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarowie-Osadzie za ofiarną służbę, poświęcenie i oddanie społeczności lokalnej.

Statuetkę „Podziękowanie”z wyrazami najwyższego uznania otrzymała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Komarowie-Osadzie za zaangażowanie, aktywną działalność na rzecz Jednostki OSP Komarów oraz godne reprezentowanie naszej gminy.

Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada” z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnią wzorową działalność oraz szczególny wkład w rozwój Jednostki OSP Komarów otrzymał:

  • dh Piotr Grząśko

Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada” z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnią, pełną zaangażowania działalność na rzecz rozwoju gminy Komarów-Osada, wkład w budowanie silnej, zintegrowanej społeczności lokalnej oraz serce włożone w pracę dla dobra wspólnego otrzymała:

  • Pani Janina Bajwoluk

Statuetkę „Podziękowanie”z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnią służbę w ochronie życia i mienia społeczności lokalnej otrzymali:

  • dh Antoni Wojda
  • dh Grzegorz Białowolski
  • dh Iwona Pełypyszyn
  • dh Beata Korona
  • dh Marta Firek

Statuetkę „Podziękowanie”z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnią działalność oraz szczególny wkład w rozwój Jednostki OSP Komarów otrzymali:

  • dh Józef Pawliszak
  • dh Wiesława Sieńkowska
  • dh Stanisław Siek

Statuetkę „Podziękowanie”z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnią, pełną zaangażowania działalność na rzecz rozwoju gminy Komarów-Osada, wkład w budowanie silnej, zintegrowanej społeczności lokalnej oraz serce włożone w pracę dla dobra wspólnego otrzymały:

  • Pani Jadwiga Wróblewska
  • Pani Halina Bednarczuk

Statuetki wręczali: dh Sławomir Bartnik- Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP, dh Stanisław Grześko – Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, bryg. Przemysław Ilczuk – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, ks. kapelan Sławomir Korona, ks. proboszcz Franciszek Nieckarz, dh Krzysztof Romańczyk – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Zastępca Wójta Gminy Pan Wojciech Łoś oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pan Tomasz Kułaj.

Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie, którzy swoim występem wywołali wiele wzruszeń i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów było poświęcenie oraz uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej 110-lecie jednostki. Był to symboliczny moment, podkreślający szacunek dla pokoleń strażaków, którzy przez ponad wiek wiernie służyli mieszkańcom gminy i stali na straży ich bezpieczeństwa.

Obchody Jubileuszu 110- lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarowie-Osadzie był okazją do wspomnień i podsumowań, ale przede wszystkim pięknym świadectwem jedności, tradycji i strażackiego braterstwa, które od pokoleń łączy mieszkańców Komarowa-Osady.

W uroczystościach uczestniczyli:

Dh Sławomir Bartnik- Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP,

Dh Stanisław Grześko – Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP/ Starosta Zamojski,

Dh Przemysław Ilczuk- Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu,

Pani Wiesława Sieńkowska – Wójt Gminy/ Honorowy Prezes Związku OSP RP,

Pan Wojciech Łoś- Zastępca Wójta Gminy,

Pan Tomasz Kułaj- Wiceprzewodniczący Rady Gminy,

Pan Jacek Masłowski- Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu,

Ks. Franciszek Nieckarz- Proboszcz parafii Komarów-Osada,

Ks. Tomasz Szumowski- Wikariusz parafii Komarów-Osada,

Ks. dh Sławomir Korona- kapelan powiatowy zamojskich strażaków,

Dh Krzysztof Romańczuk – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Komarowie-Osadzie,

Dh Stanisław Burcon- Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,

Pani Beata Korona – Skarbnik Gminy,

Pan Stanisław Siek – Sekretarz Gminy,

Pani Justyna Margol- Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,

Pani Anna Koszel – Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Komarowie-Osadzie z siedzibą w Zubowicach,

Pani Anna Powroźnik – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie,

Pani Paulina Gajewska- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Komarowie-Osadzie;

Pani Dorota Mazur- Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Komarowie-Osadzie,

Pani Iwona Pełypyszyn – Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Komarowie-Osadzie wraz z pracownikami,

Pani Ewelina Podgórska-Kanikuła- Kierownik Centrum Integracji Społecznej w Komarowie-Osadzie wraz z pracownikami,

Poczty sztandarowe z jednostek: OSP Antoniówka, OSP Dub, OSP Janówka, OSP Komarów-Osada, OSP Ruszczyzna, OSP Śniatycze, OSP Zubowice, prezesi, naczelnicy i druhowie z jednostek OSP z Gminy Komarów-Osada.

Poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie.

Państwa obecność jest dla nas dowodem uznania i motywacją do dalszej służby. Niech żyje Ochotnicza Straż Pożarna w Komarowie-Osadzie. Niech żyje nasza społeczność. Jubileusz przebiegł w przyjacielskiej, sympatycznej atmosferze, zakończony wspólnym poczęstunkiem.

Gratulujemy Jednostce OSP Komarów-Osada i mieszkańcom wspaniałej organizacji uroczystości. Niech Wasza postawa i pasja społecznego działania będzie motywacją dla innych.

Uroczystość prowadziła Pani Urszula Pakuła.

W dniu dzisiejszym nasza jednostka została zadysponowana do działań przy pożarze Puszczy Solskiej jako pluton gaśniczy KM PSP Zamość. Działania trwały ponad 28 godzin i polegały głównie na dogaszaniu pogorzelisk, przelewaniu zarzewi ognia oraz kontroli terenów objętych pożarem, aby zapobiec ponownemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Dziękujemy wszystkim strażakom za pełne zaangażowanie, współpracę oraz bezpiecznie prowadzona akcję.

Po zakończonych działaniach jednostka bezpiecznie powróciła do bazy.

Zamojski Piknik Edukacyjny

W imieniu organizatorów zapraszamy na Zamojski Piknik Edukacyjny.  20 czerwca (sobota) w godzinach 15:00–17:00 na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu, pierwszej pomocy oraz ochronie ludności. Podczas pikniku...

NIEODPŁATNE PRZEKAZANIE SPRZĘTU W RAMACH  KPO

W ramach inwestycji– „Wdrażanie inwestycji C2.2.1 Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji, wskaźnik C13L Laboratoria Sztucznej inteligencji (AI) oraz laboratoria nauk...

SPRZĘT DLA SZKOŁY Z KPO- REALIZACJA WSKAŹNIKA C12l

Gmina  Komarów-Osada w ramach podpisanej umowy w dniu 31 października 2025 roku pomiędzy Skarbem Państwa – Ministerstwem Cyfryzacji a Gminą Komarów-Osada otrzymała nieodpłatnie nowy sprzęt w ramach inwestycji– „Wdrażanie inwestycji C2.2.1 wyposażenie...
Skip to content