Jubileusz 100-lecia Jednostki OSP Janówka

utworzone przez | 2 czerwca 2026 | Aktualności

30 maja 2026 roku w miejscowości Janówka Zachodnia odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych z placu przy Centrum Integracji Społecznej do miejscowej kaplicy. Pochód prowadziła Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Gryciaka, nadając wydarzeniu podniosły i uroczysty charakter.

W świątyni ks. proboszcz Franciszek Nieckarz odprawił uroczystą mszę świętą w intencji strażaków – zarówno tych, którzy przez minione 100 lat tworzyli historię jednostki, jak i obecnie pełniących służbę – a także ich rodzin. Modlitwa była wyrazem wdzięczności za trud, oddanie i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu.

Meldunek gotowości na ręce Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP- dh Stanisława Kielecha złożył Komendant Gminny Michał Daszczyk.

Gości powitał Naczelnik Jednostki OSP Janówka- dh Paweł Naworol, a rys historyczny przedstawił Prezes Jednostki OSP Janówka- dh Krzysztof Małyska.

Ze strony zaproszonych gości popłynęły wyrazy uznania, gratulacje i ciepłe słowa pod adresem pracy i oddania strażaków oraz życzenia następnych pięknych jubileuszy.

Przez sto lat zmieniały się czasy, sprzęt i wyzwania, ale niezmienna pozostała gotowość strażaków do niesienia pomocy tam, gdzie najbardziej jej potrzeba.

Uroczystości związane z obchodami Jubileuszu były okazją do wspomnień, podziękowań i wspólnego świętowania- zarówno przez strażaków, ich rodzin, jak i wszystkich mieszkańców.

Był to czas oddania hołdu pokoleniom Druhów, którzy swoją służbą zapisali się na kartach lokalnej historii.

Została odsłonięta i poświęcona tablica dla upamiętnienia założycieli i kontynuatorów działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce.

Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP uchwałą nadał najwyższe odznaczenie strażackie – „Złoty Znak Związku” dla Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce.

Odznaczenie wręczył dh Stanisław Kielech- Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.

Druhowie z Jednostki OSP Janówka otrzymali medale za Zasługi dla Pożarnictwa:

Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • dh Andrzej Misztal

Srebrny medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • dh Mariusz Gumiela
  • dh Paweł Naworol
  • dh Piotr Nicpoń
  • dh Adam Romanowicz

Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:

  • dh Daniel Małyska
  • dh Kamil Małyska
  • dh Paweł Kaczor

Odznaki „Za wysługę lat” otrzymali:

  • dh Stanisław Papuga
  • dh Krystyna Pokrywka
  • dh Teodor Wróbel
  • dh Janusz Gałan
  • dh Andrzej Misztal
  • dh Krzysztof Małyska
  • dh Mirosław Misztal
  • dh Elżbieta Małyska
  • dh Anna Misztal
  • dh Anna Misztal
  • dh Mariusz Romanowicz
  • dh Andrzej Tetych
  • dh Mariusz Gumiela
  • dh Piotr Nicpoń
  • dh Mariusz Bałuta
  • dh Ryszard Rudy
  • dh Andrzej Gwizda
  • dh Dariusz Misztal
  • dh Małgorzata Macheta
  • dh Piotr Skowyra
  • dh Łukasz Typek
  • dh Renata Kowalska
  • dh Stanisława Skiba
  • dh Aneta Nicpoń

Wręczenia dokonali: dh Stanisław Kielech- Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, bryg. Dominik Kukułowicz- Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Zamościu, dh Wiesława Sieńkowska- Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Komarowie-Osadzie, dh Krzysztof Romańczuk – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP.

Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”z wyrazami najwyższego uznania dla Druhen i Druhów otrzymała Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce za ofiarną służbę, poświęcenie i oddanie społeczności lokalnej.

Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”z wyrazami najwyższego uznania za zaangażowanie w życie społeczne gminy i nieocenione wsparcie dla Jednostki OSP Janówka otrzymało:

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Janówce

Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnią wzorową działalność oraz szczególny wkład w rozwój Jednostki OSP Janówka otrzymali:

  • dh Teodor Wróbel – Wieloletni Naczelnik Jednostki OSP Janówka
  • dh Krzysztof Małyska – Prezes Jednostki OSP Janówka
  • dh Paweł Naworol – Naczelnik Jednostki OSP Janówka

Statuetkę z „Podziękowaniem” wraz z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnie zaangażowanie w życie społeczne gminy, służbę w ochronie życia i mienia społeczności lokalnej otrzymali:

  • dh Ryszard Rudy – Wieloletni Prezes Jednostki OSP Janówka
  • dh Andrzej Misztal – Wieloletni Naczelnik Jednostki OSP Janówka
  • dh Mariusz Romanowicz
  • dh Adam Romanowicz
  • Pan Mieczysław Sokołowski – Wieloletni Sołtys sołectwa Janówka Wschodnia
  • Pan Waldemar Krosman –  Wieloletni Sołtys sołectwa Janówka Zachodnia
  • Pan Jan Płaneta – nauczyciel – wieloletni opiekun Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Statuetki wręczali: dh Stanisław Kielech- Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, bryg. Dominik Kukułowicz- Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Zamościu, ks. proboszcz Franciszek Nieckarz, Pani Wiesława Sieńkowska – Wójt Gminy Komarów-Osada/Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Pan Jerzy Pałczyński- Przewodniczący Rady Gminy oraz Pan Wojciech Łoś- Zastępca Wójta Gminy.

Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie, którzy swoim występem wywołali wiele wzruszeń i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów było poświęcenie oraz uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej 100-lecie jednostki. Był to symboliczny moment, podkreślający szacunek dla pokoleń strażaków, którzy wiernie służyli mieszkańcom gminy i stali na straży ich bezpieczeństwa.

W uroczystościach uczestniczyli:

  • Dh Stanisław Kielech – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP,
  • bryg. Dominik Kukułowicz- Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Zamościu,
  • płk Mieczysław Skiba – Honorowy Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP,
  • Pan Jacek Masłowski- Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu,
  • Pani Wiesława Sieńkowska – Wójt Gminy/Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,
  • Pan Jerzy Pałczyński- Przewodniczący Rady Gminy,
  • Pan Wojciech Łoś- Zastępca Wójta Gminy,
  • Ks. Franciszek Nieckarz- Proboszcz parafii Komarów-Osada,
  • Ks. Tomasz Szumowski- Wikariusz parafii Komarów-Osada,
  • Dh Krzysztof Romańczuk – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Komarowie-Osadzie,
  • Dh Stanisław Burcon- Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,
  • Dh Piotr Grząśko – Honorowy Komendant Gminny,
  • Pani Beata Korona – Skarbnik Gminy,
  • Pani Wioleta Sadłowska- Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,
  • Pani Anna Powroźnik- Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie,
  • Pani Iwona Pełypyszyn – Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Komarowie-Osadzie wraz z pracownikami,
  • Pani Paulina Gajewska- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Komarowie-Osadzie;
  • Pani Ewelina Podgórska-Kanikuła- Kierownik Centrum Integracji Społecznej w Komarowie-Osadzie wraz z pracownikami,

poczty sztandarowe z jednostek: OSP Dub, OSP Janówka, OSP Komarów-Osada, OSP Ruszczyzna, OSP Śniatycze, OSP Zubowice, prezesi, naczelnicy i druhowie z jednostek OSP z Gminy Komarów-Osada.

Państwa obecność jest dla nas dowodem uznania i motywacją do dalszej służby. Niech żyje Ochotnicza Straż Pożarna w Janówce. Niech żyje nasza społeczność.

Uroczystość prowadził Pan Piotr Mazur.

Zapraszamy na treningi piłki nożnej z Drużyną Legionka!

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci i młodzież z klas IV-VIII na kolejny trening piłki nożnej, który odbędzie się 23.06.2026r. (wtorek). I grupa: klasy IV, Vi dziewczęta z klasy VIod godz. 17.30 do 18.15II grupa: chłopcy z klasy VI,klasa VII i VIIIod godz. 18.15 do...

ZAJĘCIA Z LEGIONKIEM NA OKRĄGŁO!

Wszystkie chętne dzieci zapraszamy na zajęcia, które odbędą się 23.06.2026r. (wtorek) – I grupa dzieci w wieku 5-6 lat o godzinie 15.30 – II grupa dzieci od I do III klasy o godzinie 16.30 Zajęcia zostaną przeprowadzone na miasteczku ruchu drogowego przy Szkole...

Zamojski Piknik Edukacyjny

W imieniu organizatorów zapraszamy na Zamojski Piknik Edukacyjny.  20 czerwca (sobota) w godzinach 15:00–17:00 na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu, pierwszej pomocy oraz ochronie ludności. Podczas pikniku...

NIEODPŁATNE PRZEKAZANIE SPRZĘTU W RAMACH  KPO

W ramach inwestycji– „Wdrażanie inwestycji C2.2.1 Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji, wskaźnik C13L Laboratoria Sztucznej inteligencji (AI) oraz laboratoria nauk...
Skip to content