30 maja 2026 roku w miejscowości Janówka Zachodnia odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce.
Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych z placu przy Centrum Integracji Społecznej do miejscowej kaplicy. Pochód prowadziła Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Gryciaka, nadając wydarzeniu podniosły i uroczysty charakter.
W świątyni ks. proboszcz Franciszek Nieckarz odprawił uroczystą mszę świętą w intencji strażaków – zarówno tych, którzy przez minione 100 lat tworzyli historię jednostki, jak i obecnie pełniących służbę – a także ich rodzin. Modlitwa była wyrazem wdzięczności za trud, oddanie i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu.
Meldunek gotowości na ręce Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP- dh Stanisława Kielecha złożył Komendant Gminny Michał Daszczyk.
Gości powitał Naczelnik Jednostki OSP Janówka- dh Paweł Naworol, a rys historyczny przedstawił Prezes Jednostki OSP Janówka- dh Krzysztof Małyska.
Ze strony zaproszonych gości popłynęły wyrazy uznania, gratulacje i ciepłe słowa pod adresem pracy i oddania strażaków oraz życzenia następnych pięknych jubileuszy.
Przez sto lat zmieniały się czasy, sprzęt i wyzwania, ale niezmienna pozostała gotowość strażaków do niesienia pomocy tam, gdzie najbardziej jej potrzeba.
Uroczystości związane z obchodami Jubileuszu były okazją do wspomnień, podziękowań i wspólnego świętowania- zarówno przez strażaków, ich rodzin, jak i wszystkich mieszkańców.
Był to czas oddania hołdu pokoleniom Druhów, którzy swoją służbą zapisali się na kartach lokalnej historii.
Została odsłonięta i poświęcona tablica dla upamiętnienia założycieli i kontynuatorów działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce.
Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP uchwałą nadał najwyższe odznaczenie strażackie – „Złoty Znak Związku” dla Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce.
Odznaczenie wręczył dh Stanisław Kielech- Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.
Druhowie z Jednostki OSP Janówka otrzymali medale za Zasługi dla Pożarnictwa:
Złoty medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- dh Andrzej Misztal
Srebrny medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- dh Mariusz Gumiela
- dh Paweł Naworol
- dh Piotr Nicpoń
- dh Adam Romanowicz
Brązowy medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
- dh Daniel Małyska
- dh Kamil Małyska
- dh Paweł Kaczor
Odznaki „Za wysługę lat” otrzymali:
- dh Stanisław Papuga
- dh Krystyna Pokrywka
- dh Teodor Wróbel
- dh Janusz Gałan
- dh Andrzej Misztal
- dh Krzysztof Małyska
- dh Mirosław Misztal
- dh Elżbieta Małyska
- dh Anna Misztal
- dh Anna Misztal
- dh Mariusz Romanowicz
- dh Andrzej Tetych
- dh Mariusz Gumiela
- dh Piotr Nicpoń
- dh Mariusz Bałuta
- dh Ryszard Rudy
- dh Andrzej Gwizda
- dh Dariusz Misztal
- dh Małgorzata Macheta
- dh Piotr Skowyra
- dh Łukasz Typek
- dh Renata Kowalska
- dh Stanisława Skiba
- dh Aneta Nicpoń
Wręczenia dokonali: dh Stanisław Kielech- Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, bryg. Dominik Kukułowicz- Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Zamościu, dh Wiesława Sieńkowska- Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Komarowie-Osadzie, dh Krzysztof Romańczuk – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP.
Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”z wyrazami najwyższego uznania dla Druhen i Druhów otrzymała Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Janówce za ofiarną służbę, poświęcenie i oddanie społeczności lokalnej.
Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”z wyrazami najwyższego uznania za zaangażowanie w życie społeczne gminy i nieocenione wsparcie dla Jednostki OSP Janówka otrzymało:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Janówce
Statuetkę „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnią wzorową działalność oraz szczególny wkład w rozwój Jednostki OSP Janówka otrzymali:
- dh Teodor Wróbel – Wieloletni Naczelnik Jednostki OSP Janówka
- dh Krzysztof Małyska – Prezes Jednostki OSP Janówka
- dh Paweł Naworol – Naczelnik Jednostki OSP Janówka
Statuetkę z „Podziękowaniem” wraz z wyrazami najwyższego uznania za wieloletnie zaangażowanie w życie społeczne gminy, służbę w ochronie życia i mienia społeczności lokalnej otrzymali:
- dh Ryszard Rudy – Wieloletni Prezes Jednostki OSP Janówka
- dh Andrzej Misztal – Wieloletni Naczelnik Jednostki OSP Janówka
- dh Mariusz Romanowicz
- dh Adam Romanowicz
- Pan Mieczysław Sokołowski – Wieloletni Sołtys sołectwa Janówka Wschodnia
- Pan Waldemar Krosman – Wieloletni Sołtys sołectwa Janówka Zachodnia
- Pan Jan Płaneta – nauczyciel – wieloletni opiekun Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Statuetki wręczali: dh Stanisław Kielech- Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, bryg. Dominik Kukułowicz- Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Zamościu, ks. proboszcz Franciszek Nieckarz, Pani Wiesława Sieńkowska – Wójt Gminy Komarów-Osada/Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Pan Jerzy Pałczyński- Przewodniczący Rady Gminy oraz Pan Wojciech Łoś- Zastępca Wójta Gminy.
Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie, którzy swoim występem wywołali wiele wzruszeń i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów było poświęcenie oraz uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej 100-lecie jednostki. Był to symboliczny moment, podkreślający szacunek dla pokoleń strażaków, którzy wiernie służyli mieszkańcom gminy i stali na straży ich bezpieczeństwa.
W uroczystościach uczestniczyli:
- Dh Stanisław Kielech – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP,
- bryg. Dominik Kukułowicz- Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Zamościu,
- płk Mieczysław Skiba – Honorowy Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP,
- Pan Jacek Masłowski- Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu,
- Pani Wiesława Sieńkowska – Wójt Gminy/Honorowa Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,
- Pan Jerzy Pałczyński- Przewodniczący Rady Gminy,
- Pan Wojciech Łoś- Zastępca Wójta Gminy,
- Ks. Franciszek Nieckarz- Proboszcz parafii Komarów-Osada,
- Ks. Tomasz Szumowski- Wikariusz parafii Komarów-Osada,
- Dh Krzysztof Romańczuk – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Komarowie-Osadzie,
- Dh Stanisław Burcon- Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,
- Dh Piotr Grząśko – Honorowy Komendant Gminny,
- Pani Beata Korona – Skarbnik Gminy,
- Pani Wioleta Sadłowska- Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP,
- Pani Anna Powroźnik- Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Komarowie-Osadzie,
- Pani Iwona Pełypyszyn – Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Komarowie-Osadzie wraz z pracownikami,
- Pani Paulina Gajewska- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Komarowie-Osadzie;
- Pani Ewelina Podgórska-Kanikuła- Kierownik Centrum Integracji Społecznej w Komarowie-Osadzie wraz z pracownikami,
poczty sztandarowe z jednostek: OSP Dub, OSP Janówka, OSP Komarów-Osada, OSP Ruszczyzna, OSP Śniatycze, OSP Zubowice, prezesi, naczelnicy i druhowie z jednostek OSP z Gminy Komarów-Osada.
Państwa obecność jest dla nas dowodem uznania i motywacją do dalszej służby. Niech żyje Ochotnicza Straż Pożarna w Janówce. Niech żyje nasza społeczność.
Uroczystość prowadził Pan Piotr Mazur.








































































































