Janina Biszczan (Matyjasek)

utworzone przez | 20 stycznia 2015 | Ludzie z pasją

Janina Biszczan (Matyjasek) – 1945

Z wykształcenia jest nauczycielem muzyki, aktualnie na emeryturze. Pierwszą nauczycielką śpiewu w domu i Szkole Podstawowej była ciocia Pani Janiny Wanda Grabek – Karczmarczyk, wówczas śpiewano utwory ludowe oraz przeboje lat 50-tych. Drugim nauczycielem w Liceum w Sobieszynie był prof. Piotr Grabarz – polonista i muzyk. Podczas nauki w liceum należała do Szkolnego Zespołu Artystycznego w Sobieszynie, przejawiając zdolności wokalne, taneczne i recytatorskie. Występowała na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Otwocku, gdzie wywalczyła udział w finale w Zielonej Górze.

W Studium Nauczycielskim należała do sekstetu wokalnego, który prowadziła Wiesława Grasza–Badach żona kompozytora hymnu szkolnego w Komarowie-Osadzie. Po uzyskaniu zawodu podjęła  pierwszą pracę w Radzyniu Podlaskim jako nauczycielka. Kończyła również kursy choreograficzne. Kolejną pracę podjęła w Białej Podlaskiej, gdzie uczyła muzyki, historii i matematyki. Prowadziła również lekcje pokazowe z pedagogiki dla studentów Akademii Wychowania Fizycznego. W swoim dorobku ma również doświadczenie instruktorskie, prowadziła zespoły muzyczne, chór i zespół mandolinowo – gitarowy.

Została doceniona i w nagrodę wzięła udział w Kongresie Nauczycieli Muzyki w Warszawie, gdzie mogła korzystać z zajęć warsztatowych z wybitnymi kompozytorami z kraju i ze świata.

W wolnych chwilach amatorsko malowała poszukując wciąż nowych form wyrażania siebie i swoich odczuć.

W Komarowie-Osadzie uczyła w latach 1985 – 1995, następnie już na emeryturze pracowała na pół etatu przez kolejne trzy lata. Tutaj założyła zespół nauczycielski, który później kilkakrotnie zmieniał skład osobowy i występował pod nazwą Dominanta. Kierownikiem muzycznym i akompaniatorem zespołu Dominanta był Marek Biszczan, stroną organizacyjną zajmowała się Urszula Pakuła.

Janina Biszczan brała udział w różnego rodzaju występach podtrzymując tradycje rodzinne. Przekazała również zamiłowanie do muzyki swoim najbliższym. Mąż Stanisław z wykształcenia inżynier rolnik, synowie: Tomasz i Marek obydwaj mają wykształcenie muzyczno – pedagogiczne.

Spotkanie z cyklu Ludzie z pasją z Panią Janiną Biszczan

 

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dla województwa lubelskiego.

Komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii

W załączeniu komunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o planowanych ochronnych szczepieniach lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Wiosna, ach to Ty!

21 marca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie  powitali Wiosnę. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Samorządności. Uczniowie z klas VIII spróbowali swoich sił w roli nauczycieli oraz pracowników szkoły i...

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” – rozstrzygnięty Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

21 marca 2023 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wzięło w nich udział 14 uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Turniej składał się z...
Skip to content