Janina Biszczan (Matyjasek)

utworzone przez | 20 stycznia 2015 | Ludzie z pasją

Janina Biszczan (Matyjasek) – 1945

Z wykształcenia jest nauczycielem muzyki, aktualnie na emeryturze. Pierwszą nauczycielką śpiewu w domu i Szkole Podstawowej była ciocia Pani Janiny Wanda Grabek – Karczmarczyk, wówczas śpiewano utwory ludowe oraz przeboje lat 50-tych. Drugim nauczycielem w Liceum w Sobieszynie był prof. Piotr Grabarz – polonista i muzyk. Podczas nauki w liceum należała do Szkolnego Zespołu Artystycznego w Sobieszynie, przejawiając zdolności wokalne, taneczne i recytatorskie. Występowała na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Otwocku, gdzie wywalczyła udział w finale w Zielonej Górze.

W Studium Nauczycielskim należała do sekstetu wokalnego, który prowadziła Wiesława Grasza–Badach żona kompozytora hymnu szkolnego w Komarowie-Osadzie. Po uzyskaniu zawodu podjęła  pierwszą pracę w Radzyniu Podlaskim jako nauczycielka. Kończyła również kursy choreograficzne. Kolejną pracę podjęła w Białej Podlaskiej, gdzie uczyła muzyki, historii i matematyki. Prowadziła również lekcje pokazowe z pedagogiki dla studentów Akademii Wychowania Fizycznego. W swoim dorobku ma również doświadczenie instruktorskie, prowadziła zespoły muzyczne, chór i zespół mandolinowo – gitarowy.

Została doceniona i w nagrodę wzięła udział w Kongresie Nauczycieli Muzyki w Warszawie, gdzie mogła korzystać z zajęć warsztatowych z wybitnymi kompozytorami z kraju i ze świata.

W wolnych chwilach amatorsko malowała poszukując wciąż nowych form wyrażania siebie i swoich odczuć.

W Komarowie-Osadzie uczyła w latach 1985 – 1995, następnie już na emeryturze pracowała na pół etatu przez kolejne trzy lata. Tutaj założyła zespół nauczycielski, który później kilkakrotnie zmieniał skład osobowy i występował pod nazwą Dominanta. Kierownikiem muzycznym i akompaniatorem zespołu Dominanta był Marek Biszczan, stroną organizacyjną zajmowała się Urszula Pakuła.

Janina Biszczan brała udział w różnego rodzaju występach podtrzymując tradycje rodzinne. Przekazała również zamiłowanie do muzyki swoim najbliższym. Mąż Stanisław z wykształcenia inżynier rolnik, synowie: Tomasz i Marek obydwaj mają wykształcenie muzyczno – pedagogiczne.

Spotkanie z cyklu Ludzie z pasją z Panią Janiną Biszczan

 

Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy Śp. Kazimierę Dworniczak

Pani Kazimiera Dworniczak z domu Malec urodziła się 17 stycznia 1939 roku w Grabowicy powiat Tomaszów Lubelski. W 1958 roku ukończyła Liceum Pedagogiczne w Szczebrzeszynie, następnie w latach 1965 – 1967 odbywała naukę w Studium Nauczycielskim w Chełmie na kierunku...

Ogłoszenie o II ustnym przetargu nieograniczonym na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Komarów-Osada

Na podstawie art. 38 ust. 1, 2 art. 39 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r., poz. 344 z późn. zm.) w związku § 6 ust. 1, 2, 3, 6, 7 i § 13 Rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i...

Nasza Gmina doceniona przez Samorząd Województwa Lubelskiego

29 września 2023r. w Urszulinie odbyła się konferencja podsumowująca realizację działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pod nazwą „PROW wspiera lubelską wieś”. Podczas wydarzenia nagrodzono najaktywniejsze samorządy w województwie lubelskim....
Skip to content