Janina Biszczan (Matyjasek)

utworzone przez | 20 stycznia 2015 | Ludzie z pasją

Janina Biszczan (Matyjasek) – 1945

Z wykształcenia jest nauczycielem muzyki, aktualnie na emeryturze. Pierwszą nauczycielką śpiewu w domu i Szkole Podstawowej była ciocia Pani Janiny Wanda Grabek – Karczmarczyk, wówczas śpiewano utwory ludowe oraz przeboje lat 50-tych. Drugim nauczycielem w Liceum w Sobieszynie był prof. Piotr Grabarz – polonista i muzyk. Podczas nauki w liceum należała do Szkolnego Zespołu Artystycznego w Sobieszynie, przejawiając zdolności wokalne, taneczne i recytatorskie. Występowała na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Otwocku, gdzie wywalczyła udział w finale w Zielonej Górze.

W Studium Nauczycielskim należała do sekstetu wokalnego, który prowadziła Wiesława Grasza–Badach żona kompozytora hymnu szkolnego w Komarowie-Osadzie. Po uzyskaniu zawodu podjęła  pierwszą pracę w Radzyniu Podlaskim jako nauczycielka. Kończyła również kursy choreograficzne. Kolejną pracę podjęła w Białej Podlaskiej, gdzie uczyła muzyki, historii i matematyki. Prowadziła również lekcje pokazowe z pedagogiki dla studentów Akademii Wychowania Fizycznego. W swoim dorobku ma również doświadczenie instruktorskie, prowadziła zespoły muzyczne, chór i zespół mandolinowo – gitarowy.

Została doceniona i w nagrodę wzięła udział w Kongresie Nauczycieli Muzyki w Warszawie, gdzie mogła korzystać z zajęć warsztatowych z wybitnymi kompozytorami z kraju i ze świata.

W wolnych chwilach amatorsko malowała poszukując wciąż nowych form wyrażania siebie i swoich odczuć.

W Komarowie-Osadzie uczyła w latach 1985 – 1995, następnie już na emeryturze pracowała na pół etatu przez kolejne trzy lata. Tutaj założyła zespół nauczycielski, który później kilkakrotnie zmieniał skład osobowy i występował pod nazwą Dominanta. Kierownikiem muzycznym i akompaniatorem zespołu Dominanta był Marek Biszczan, stroną organizacyjną zajmowała się Urszula Pakuła.

Janina Biszczan brała udział w różnego rodzaju występach podtrzymując tradycje rodzinne. Przekazała również zamiłowanie do muzyki swoim najbliższym. Mąż Stanisław z wykształcenia inżynier rolnik, synowie: Tomasz i Marek obydwaj mają wykształcenie muzyczno – pedagogiczne.

Spotkanie z cyklu Ludzie z pasją z Panią Janiną Biszczan

 

Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo dla województwa lubelskiego.

Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo dla województwa lubelskiego.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dla województwa lubelskiego.

Wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Komarów-Osada przeznaczonych do zbycia

Wójt Gminy Komarów-Osada informuje, że na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Komarów-Osada w dniu 9 lipca 2024 roku został wywieszony na okres 21 dni wykaz nieruchomości stanowiących własność Gminy Komarów-Osada przeznaczonych do zbycia: - Księżostany Kolonia o numerze...
Skip to content