Dzięki pozyskanym środkom uczniowie zwiedzili Sandomierz

utworzone przez | 22 maja 2023 | Aktualności

17 maja br. uczniowie z kl. 4-6 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Antoniówce wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Uczniowie spotkali się z panią przewodnik, która opowiedziała historię miasta oraz wiele ciekawostek o Sandomierzu m.in. że ta urocza i malownicza miejscowość położona jest na siedmiu wzgórzach, stąd też jej druga nazwa „Mały Rzym”,  poznali  historię kotwicy znajdującej się na sandomierskim rynku.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego „Dom Jana Długosza” słynnego historyka. Uczniowie z zachwytem podziwiali znajdujące się tam eksponaty z różnych epok historycznych oraz cenne zbiory  m.in. obrazów, rzeźb, rękopisów, książek drzewnych i ceramiki, z zaciekawieniem słuchali opowieści o legendzie związanej z  rękawiczkami Królowej Jadwigi. Następnie odwiedzili zbrojownię Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, gdzie uczestniczyli w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Była to również okazja do  przymierzenia zbroi rycerskiej, więc każdy mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy rycerz.

Ciekawym punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Ojca Mateusza. Figury woskowe aktorów grających w serialu zrobiono niezwykle realistycznie. Dzieci chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia z ulubionymi postaciami. Po wyczerpującym zwiedzaniu był czas na chwilę relaksu na Sandomierskim rynku. Następnie udaliśmy się w kierunku nabrzeża wiślanego, przechodząc przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym – ostatnią istniejącą furtą w murach obronnych Sandomierza. Ostatnim punktem wycieczki po Sandomierzu był rejs statkiem po Wiśle. Podczas 30 minutowego rejsu można było podziwiać sandomierskie wzgórza. Zadowoleni, z  uśmiechami na twarzy  uczniowie wrócili do Antoniówki.

Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo dla województwa lubelskiego.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dla województwa lubelskiego.

Ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenia meteorologiczne zbiorczo dla województwa lubelskiego.
Skip to content