Dzięki pozyskanym środkom uczniowie zwiedzili Góry Świętokrzyskie

utworzone przez | 19 maja 2023 | Aktualności

11 i 12 maja br. 60 uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce w Góry Świętokrzyskie dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji turystyczno-krajoznawczych, przyrodniczych, historycznych, dlatego można ją nazwać lekcją w terenie. Była też testem kondycji fizycznej, bowiem pierwszego dnia dzieci wspięły się „Drogą Królewską” na Łysą Górę. Na szczycie zwiedziły klasztor Świętego Krzyża m.in. oglądały relikwie Krzyża Świętego. Kolejnym punktem były słynne gołoborza. Ponieważ patronem szkoły jest Henryk Sienkiewicz, w ramach przybliżenia uczniom postaci noblisty zwiedzono pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, poznano wiele ciekawostek z życia pisarza m.in. fakt, że nazwę „pocztówka” wymyślił Henryk Sienkiewicz. Dopełnieniem wizyty w pałacyku były  zajęciach edukacyjne „Pocztówka z Oblęgorka” zakończone własnoręcznym wykonaniem widokówki. Po pełnym atrakcji dniu uczestnicy mogli zregenerować swoje siły, korzystając z kąpieli w basenie znajdującemu się w miejscu noclegu. Kolejnego dnia wycieczkowicze w „Centrum Nauki Leonardo da Vinci” poprzez zabawę i eksperymentowanie poznawali tajniki nauki. Uczniowie poznali pracę serca, mózgu, układu krążenia. Wykonując różne zadania sprawdzali swój refleks, samodzielne i logiczne myślenie, koncentrację oraz umiejętność współpracy. Następnie w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni przenieśli się w czasy z przełomu XIX i XX wieku oglądając ok. 30 starych drewnianych budynków mieszkalnych i gospodarczych, kościół, dwór szlachecki, wiatraki. Poznali warunki życia na wsi, zajęcia mieszkańców, dowiedzieli się czym różni się strzecha od gontu. Punktem kończącym wycieczkę było  Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki wpisane na listę UNESCO w Krzemionkach Opatowskich. Uczniowie przeszli 1,5 km trasą przez neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego, zwiedzili podziemny szyb i wyrobiska, zapoznali się z pracą górników i życiem ludzi sprzed 5000 lat. Przez cały czas dopisywała pogoda i dobry humor. Wzbogaceni o nową wiedzę, doświadczenia i umiejętności wycieczkowicze zgodnie stwierdzili, że wyjazd był bardzo udany.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje prognozę niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dla województwa lubelskiego.

Święto Rodziny  u przedszkolaków w Zubowicach

,,Mama, Tata i Ja” - to najczęściej przedstawiany przez dzieci obraz Rodziny.  W naszym przedszkolu od kilku lat organizujemy spotkanie piknikowe dla członków rodzin naszych przedszkolaków, by celebrować tak naprawdę aż trzy okazje: Święto Mamy, Święto Taty i...
Skip to content