Dbaj o bezpieczeństwo, bo czad to cichy zabójca!

utworzone przez | 25 listopada 2025 | Aktualności, CZYSTE POWIETRZE

Zima to czas, kiedy intensywnie korzystamy z urządzeń grzewczych, by ogrzać nasze domy i mieszkania. Jednak wraz z nadejściem sezonu grzewczego, wzrasta zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla.

Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, to gaz, który powstaje podczas niepełnego spalania paliw, takich jak drewno, węgiel, gaz czy paliwa płynne, spowodowanego brakiem dopływu odpowiedniej ilości tlenu. Jego źródłem są najczęściej wadliwie działające piecyki gazowe, piece centralnego ogrzewania, kuchnie gazowe lub kominki i brak właściwej wentylacji.

Czad jest gazem silnie trującym, nie ma zapachu i koloru, łatwo się miesza z powietrzem i w nim rozprzestrzenia, co czyni go szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia i życia ludzi.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Zatrucie czadem może mieć różne objawy w zależności od jego stężenia w powietrzu i czasu ekspozycji.

Najczęściej występują: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zmęczenie, osłabienie, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca a w przypadku silnego zatrucia – drgawki a także utrata przytomności.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Pamiętajmy, że zagrożenie czadem jest poważne i może dotyczyć każdego z nas!

Dlatego, też w trosce o bezpieczeństwo, apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy korzystaniu z piecyków i innych źródeł ciepła.

Kluczowym elementem ochrony przed tym zagrożeniem są czujniki czadu – małe, niezwykle skuteczne urządzenia, które mogą uratować życie. W momencie zagrożenia przekroczenia bezpiecznego poziomu, czujnik emituje głośny sygnał dźwiękowy, który ostrzega mieszkańców o zagrożeniu, dając czas na reakcję – natychmiastowe opuszczenie pomieszczenia i wezwanie pomocy.

Zainstalowanie takiego urządzenia w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze, wykorzystujące paliwa, np. w kotłowniach, kuchniach, łazienkach (w przypadku podgrzewaczy gazowych), to koszt niewielki w porównaniu do jego roli w ochronie życia.

Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o wentylację i sprawny stan urządzeń grzewczych, a także reagujmy natychmiast w razie jakichkolwiek objawów zaczadzenia.

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Więcej informacji o zagrożeniu czadem można uzyskać m.in.: pod adresem: https://www.gov.pl/web/kwpsp-opole/prewencja-spoleczna-porady-tlenek-wegla

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa lubelskiego powiatu zamojskiego.

„Bo najlepiej jest z rodziną” – Wyjątkowe święto w przedszkolu-pełne wzruszeń i radości

W dniu 10 czerwca,  w naszym Samorządowym Przedszkolu w Komarowie-Osadzie z siedzibą w Zubowicach, odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego dzieci i rodzice celebrowali bliską więź. Mali artyści, pięknie wystrojeni, przygotowali wyjątkowy program...

Zapraszamy na treningi piłki nożnej z Drużyną Legionka!

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci i młodzież z klas IV-VIII na kolejny trening piłki nożnej, który odbędzie się 16.06.2026r. (wtorek).I grupa: klasy IV, Vi dziewczęta z klasy VIod godz. 17.30 do 18.15II grupa: chłopcy z klasy VI,klasa VII i VIIIod godz. 18.15 do...

ZAJĘCIA Z LEGIONKIEM NA OKRĄGŁO!

Wszystkie chętne dzieci zapraszamy na zajęcia, które odbędą się16.06.2026r. (wtorek)– I grupa dzieci w wieku 5-6 lat o godzinie 15.30– II grupa dzieci od I do III klasy o godzinie 16.30Zajęcia zostaną przeprowadzone na miasteczku ruchu drogowego przy Szkole...
Skip to content