Gmina Komarów-Osada realizuje projekt pn. „Budowa błękitno-zielonej infrastruktury w gminie Komarów-Osada” na podstawie Umowy nr: FELU.03.02 IZ.00-0012/25-00
o dofinansowanie Projektu w ramach Działania 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy (typ projektu 1,2,4,6) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Opis projektu
Głównym celem projektu pt. „Budowa błękitno-zielonej infrastruktury w gminie Komarów-Osada” jest przystosowanie gminy Komarów-Osada do zmian klimatu poprzez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.
Zakres projektu obejmuje budowę 12 ogrodów deszczowych przy budynkach:
1. Ośrodek Zdrowia w miejscowości Komarów-Osada;
2. Świetlica wiejska w miejscowości Wolica Śniatycka;
3. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Śniatycze;
4. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Kadłubiska;
5. Świetlica wiejska w miejscowości Dub;
6. Świetlica wiejska w miejscowości Krzywystok;
7. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Zubowice;
8. Świetlica wiejska w miejscowości Komarów-Wieś;
9. Świetlica wiejska w miejscowości Janówka Wschodnia;
10. Świetlica wiejska w miejscowości Ruszczyzna;
11. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Antoniówka
12. Centrum Integracji Społecznej w miejscowości Janówka Zachodnia.
W ramach projektu planowana jest również dostawa 306 szt. zbiorników na deszczówkę o pojemności 650L wraz z wymaganymi akcesoriami dla mieszkańców gminy Komarów-Osada.
Ważnym elementem projektu są również działania edukacyjno-informacyjne skierowane do mieszkańców gminy. W ramach działań edukacyjno-informacyjnych zostanie zorganizowany zielony piknik, który składać się będzie z 4 obszarów tematycznych, na których zostaną poruszone tematy związane z zapobieganiem klęskom żywiołowym, ochroną zasobów wodnych i zagospodarowanie wód opadowych w miejscu wystąpienia opadu, zmian klimatycznych oraz adaptacji do nich obszarów zurbanizowanych. Wszystkie wyżej wymienione działania skierowane są do grup docelowych o szerokim zasięgu, w szczególności uczniów i studentów, mieszkańców a także decydentów. Ponadto zostaną ustawione tablice informacyjno-pamiątkowe przy Urzędzie Gminy Komarów-Osada, ogrodach deszczowych oraz umieszczenie naklejek informujących o współfinansowaniu zbiorników na deszczówkę z funduszy UE.
Projekt jest niezbędny do przystosowania się do zmian klimatu Gminy Komarów-Osada oraz oparty jest na wykorzystaniu zielonej i zielono-niebieskiej infrastrukturze do zatrzymywania wody w miejscu opadu i rozwiązania mikroretencyjne oparte na przyrodzie, które nie są związane z gospodarowaniem ściekami komunalnymi. Stanowi systemowe (kompleksowe) rozwiązanie retencjonowania, infiltracji oraz wykorzystania wód opadowych na cele bytowe (nawadnianie terenów zielonych).
Całkowita wartość Projektu wynosi: 486 779,77 zł
Dofinansowanie UE (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego): 413 762,80 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie




