Budowa błękitno-zielonej infrastruktury w gminie Komarów-Osada

utworzone przez | 4 września 2025 | Aktualności, Projekt FeLu 3.2., Projekty Unijne w Gminie

Gmina Komarów-Osada realizuje projekt pn.Budowa błękitno-zielonej infrastruktury w gminie Komarów-Osada” na podstawie Umowy nr: FELU.03.02 IZ.00-0012/25-00

o dofinansowanie Projektu w ramach Działania 3.2 Dostosowanie do zmian klimatu i zapobieganie powodziom i suszy (typ projektu 1,2,4,6) Priorytetu III Ochrona zasobów środowiska i klimatu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Opis projektu

Głównym celem projektu pt. „Budowa błękitno-zielonej infrastruktury w gminie Komarów-Osada” jest przystosowanie gminy Komarów-Osada do zmian klimatu poprzez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.

Zakres projektu obejmuje budowę 12 ogrodów deszczowych przy budynkach:

1. Ośrodek Zdrowia w miejscowości Komarów-Osada;

2. Świetlica wiejska w miejscowości Wolica Śniatycka;

3. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Śniatycze;

4. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Kadłubiska;

5. Świetlica wiejska w miejscowości Dub;

6. Świetlica wiejska w miejscowości Krzywystok;

7. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Zubowice;

8. Świetlica wiejska w miejscowości Komarów-Wieś;

9. Świetlica wiejska w miejscowości Janówka Wschodnia;

10. Świetlica wiejska w miejscowości Ruszczyzna;

11. Remizo-świetlica wiejska w miejscowości Antoniówka

12. Centrum Integracji Społecznej w miejscowości Janówka Zachodnia.

W ramach projektu planowana jest również dostawa 306 szt. zbiorników na deszczówkę o pojemności 650L wraz z wymaganymi akcesoriami dla mieszkańców gminy Komarów-Osada.

Ważnym elementem projektu są również działania edukacyjno-informacyjne skierowane do mieszkańców gminy. W ramach działań edukacyjno-informacyjnych zostanie zorganizowany zielony piknik, który składać się będzie z 4 obszarów tematycznych, na których zostaną poruszone tematy związane z zapobieganiem klęskom żywiołowym, ochroną zasobów wodnych i zagospodarowanie wód opadowych w miejscu wystąpienia opadu, zmian klimatycznych oraz adaptacji do nich obszarów zurbanizowanych. Wszystkie wyżej wymienione działania skierowane są do grup docelowych o szerokim zasięgu, w szczególności uczniów i studentów, mieszkańców a także decydentów. Ponadto zostaną ustawione tablice informacyjno-pamiątkowe przy Urzędzie Gminy Komarów-Osada, ogrodach deszczowych oraz umieszczenie naklejek informujących o współfinansowaniu zbiorników na deszczówkę z funduszy UE.

Projekt jest niezbędny do przystosowania się do zmian klimatu Gminy Komarów-Osada oraz oparty jest na wykorzystaniu zielonej i zielono-niebieskiej infrastrukturze do zatrzymywania wody w miejscu opadu i rozwiązania mikroretencyjne oparte na przyrodzie, które nie są związane z gospodarowaniem ściekami komunalnymi. Stanowi systemowe (kompleksowe) rozwiązanie retencjonowania, infiltracji oraz wykorzystania wód opadowych na cele bytowe (nawadnianie terenów zielonych).

Całkowita wartość Projektu wynosi: 486 779,77 zł

Dofinansowanie UE (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego): 413 762,80 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Ostrzeżenie meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Warszawie podaje ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa lubelskiego powiatu zamojskiego.

Trwa wielkie badanie gospodarstw rolnych

Od 1 czerwca do 14 sierpnia tego roku Główny Urząd Statystyczny wraz z Urzędami Statystycznymi prowadzi szczegółowe badanie gospodarstw rolnych pt. „Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych”. W kraju badanie dotyczy 120 tys. gospodarstw,  w tym w...

„Bo najlepiej jest z rodziną” – Wyjątkowe święto w przedszkolu-pełne wzruszeń i radości

W dniu 10 czerwca,  w naszym Samorządowym Przedszkolu w Komarowie-Osadzie z siedzibą w Zubowicach, odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego dzieci i rodzice celebrowali bliską więź. Mali artyści, pięknie wystrojeni, przygotowali wyjątkowy program...

Zapraszamy na treningi piłki nożnej z Drużyną Legionka!

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci i młodzież z klas IV-VIII na kolejny trening piłki nożnej, który odbędzie się 16.06.2026r. (wtorek).I grupa: klasy IV, Vi dziewczęta z klasy VIod godz. 17.30 do 18.15II grupa: chłopcy z klasy VI,klasa VII i VIIIod godz. 18.15 do...
Skip to content