Menu
Loading…

Witamy

Na stronie

Gminy

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
odśwież

A+ A A-

98 Rocznica Bitwy pod Komarowem

 • Sekretariat

98 lat temu na polach pod Komarowem ułani polskiej 1 Dywizji Jazdy pułkownika Juliusza Rómmla pokonali przeważające siły konarmii Siemiona Budionnego, jednocześnie zmieniając losy świata. Bitwa pod Komarowem była starciem, w którym ważył się los polskiej kawalerii walczącej o Polskę i swój własny honor. Bitwa ta przypieczętowała los armii konnej Budionnego. Złamała jej siłę moralną i bojową, których już nigdy nie odzyskała. Kawaleria polska stawiając czoła bolszewickiej nawale pozostała wierna hasłom ojców: Bóg – Honor – Ojczyzna.

Obchody 98 rocznicy Bitwy pod Komarowem zorganizowane pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w sobotę wieczorem koncertem pieśni patriotycznej i żołnierskiej „Dla Niepodległej”.

Chór „Pasjonata” i „Echo”, zespoły „Ogrodniczki” z Łabuniek i „Super Babki” z Barchaczowa oraz solistka Aneta Szpinda zaprezentowały najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które śpiewane od pokoleń, na stałe wrosły w nasze serca.  „Wojenko, wojenko”, „Ej, dziewczyno” czy „Rozkwitają pąki białych róż” to melodie obecne w każdym domu. To nasze dziedzictwo zawarte w pieśni i historia zapisana w słowach.

Przepiękne wykonane pieśni nagradzano gromkimi brawami. Po koncercie młodzież szkolna wraz z wychowawcami i rodzicami, druhowie strażacy, lokalna społeczność nawiązując do tradycji ułanów, paliła ogniska w miejscu pamięci i wspólnie śpiewali piosenki żołnierskie. Przed II wojną światową, w ostatnią niedzielę sierpnia, ułani przyjeżdżali tu z całej Polski, aby śpiewać pieśni patriotyczne i oddać hołd poległym kolegom.

Niedzielną uroczystość rozpoczął koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru „Pasjonata”. Następnie za wszystkich walczących w bitwie pod Komarowem została odprawiona uroczysta polowa msza św.

Wojskowego charakteru uroczystości nadał ceremoniał wojskowy przeprowadzony przez 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany.

W trakcie uroczystości władze gminy wraz z posłem do Parlamentu Europejskiego Panem Krzysztofem Hetmanem wręczyli podziękowania za wieloletnią i efektywną działalność społeczną na rzecz naszej gminy dla:

 • Pana Jana Znamca - Prezesa Federacji Kawalerii Ochotniczej,
 • Pana Antoniego Turczyna – Wójta Gminy Łabunie,
 • Pana Mieczysława Skiby – Honorowego Prezesa Zarządu Powiatowego OSP RP,
 • Pani Teresy Góry – wieloletniej Przewodnicząca KGW w Wolicy Śniatyckiej,
 • Pana Henryka Białowolskiego – Radnego Rady Gminy Komarów-Osada,
 • Pana Waldemara Krosmana - wieloletniego sołtysa miejscowości Janówka Zachodnia,
 • Pana Jana Matuszaka – wieloletniego sołtysa miejscowości Huta Komarowska,
 • Pana Andrzeja Sendeckiego - wieloletniego sołtysa miejscowości Sosnowa-Dębowa,
 • Pana Bernarda Ślebody – byłego Radnego Gminy Komarów-Osada i działacza społecznego,
 • Pana Izydora Wójcika - wieloletniego sołtysa miejscowości Tomaszówka.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości złożyli na mogiłach poległych wieńce i kwiaty. Obchody 98 rocznicy uświetniła część artystyczna w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie oraz wspólny koncert Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej działającej przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sitna. Zaprezentowany, różnorodny repertuar zachwycił i wzruszył publiczność, która nagrodziła występujących gromkimi brawami.

Pokazy ratownictwa technicznego i medycznego przygotowane przez druhów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Komarowa-Osady i Antoniówki  oraz Państwowej Straży Pożarnej wzbudziły ogromne emocje wśród uczestników uroczystości. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja współczesnego uzbrojenia, będącego na wyposażeniu 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 3 Zamojskiego batalionu zmechanizowanego.

Niezwykle piękną inicjatywę podjął Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy OSP Komarów-Osada, organizując wśród uczestników uroczystości akcję poboru krwi. W teraźniejszej dobie bohaterowie nie przelewają krwi na polach walki. Dziś bohaterowie oddają krew, by ratować zdrowie i życie innych, wykazując w ten sposób godną do naśladowania postawę wobec drugiego człowieka i wobec życia. To świadectwo altruizmu i solidarności. Dlatego bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

W 98 Rocznicę Bitwy pod Komarowem pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swe życie. Dlatego wieńce złożono również w miejscach upamiętniających wydarzenia I i II wojny światowej.

Pani Wójt gorąco podziękowała przybyłym z całej Polski formacjom Kawalerii Ochotniczej, reprezentującym barwy Kawalerii II RP, na czele z Janem Znamcem, które uświetniły uroczystość. Podkreśliła, że dzięki spadkobiercom ułańskiej tradycji możemy uczestniczyć w żywej lekcji historii, pokazującej nam wszystkim patriotyczne postawy, żołnierski etos i bohaterstwo Polaków walczących o wolność Ojczyzny.

Słowa uznania i podziękowania skierowała także do: władz samorządowych Miast Tyszowce i Hrubieszów, Gmin: Łabunie, Sitno, Krynice, Miączyn i Rachanie; Żołnierzy Wojska Polskiego z Zamościa i Hrubieszowa, Żandarmerii Wojskowej z Lublina, Wojskowej Orkiestry Dętej z Lublina, Komendy Miejskiej Policji z Zamościa, pogranicznikom z Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie, Państwowej Straży Pożarnej z Zamościa i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy za znaczący i nieodzowny udział w uroczystości, za zaangażowanie i pomoc. Dziękowała mieszkańcom Wolicy Śniatyckiej za życzliwość, zrozumienie i udostępnienie pól, Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu gminy i Centrum Integracji Społecznej za przygotowanie specjałów Komarowa. Dziękowała wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji uroczystości.

 

Organizatorzy:

Przewodniczący Rady Gminy, Wójt Gminy Komarów-Osada,

3 Zamojski batalion zmechanizowany, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, Ochotnicza Straż Pożarna w Komarowie-Osadzie.

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!

 

 

Zrealizowano w ramach projektu „W Poszukiwaniu Siebie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

...

Urząd Gminy
Komarów-Osada
ul. Rynek 15,
22-435 Komarów-Osada
tel. 084 6153102
fax. 084 6153185
pn. - pt.: 7.30 -15.30