Menu
Loading…

Witamy

Na stronie

Gminy

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

Komarów - Osada

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
odśwież

A+ A A-

89 Rocznica Bitwy pod Komarowem

89 rocznica Bitwy pod Komarowem

30 sierpnia 2009 roku w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej odbyły się uroczystości związane z kolejną 89 Rocznicą Bitwy pod Komarowem.


 

Obchody kolejnej rocznicy zwycięskiej bitwy kawleryjskiej pod Komarowem, zgodnie z ceremioniałem wojskowym rozpoczęła uroczysta msza święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego ks. Wacława Depo. Tuż po niej wojewoda lubelski Genowefa Tokarska wręczyła 11 osobom odznaczenia państwowe tj. Złote, Srebrne Brązowe Krzyże Zasługi, które na jej wniosek za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej przyznane zostały przez Prezydenta RP. Po części wystąpień oficjalnych odbył się apel poległych. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przy płycie pomnika upamiętniającego poległych ułanów w bitwie 31 sierpnia 1920 roku na polach Wolicy Śniatyckiej. W trakcie uroczystości nastąpiło również przekazanie sztandaru Szwadronowi Ziemi Zamojskiej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Podsumowaniem uroczystości była szarża kawaleryjska, w której udział wzięło ponadt stu konnych spadkobierców ułańskiej tradycji. Widzowie rekonstrukcji historycznej mogli podziwiać m.in. sformowanie szyku i przejazd konny, a także elementy bitwy z bolszewikami, była to doskonała lekcja historii. Podczas inscenizacji nie zabrakło efektów pirotechnicznych i pokazów lotniczych.

Wszystkim formacjom biorącym udział w rekonstrukcji „Bitwy pod Komarowem” składamy wyrazy serdecznego podziękowania i wdzięczności, za pielęgnowanie pamięci o bitwie!

...

Urząd Gminy
Komarów-Osada
ul. Rynek 15,
22-435 Komarów-Osada
tel. 084 6153102
fax. 084 6153185
pn. - pt.: 7.30 -15.30